Yüzdeki Lekelerin Çözümü Beyaz Isırgan Otu

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Ingredients

Tohumu ve yaprağı kullanılan Beyaz ısırgan otu

Yüzdeki Lekelerin Çözümü Beyaz Isırgan Otu

ŞİFALI BİTKİLER İSİMLERİ VE FAYDALARI

Çoğunlukla su teresi olarak bilinen beyaz ısırgan otu, özellikle güzellik için doğal yollar kullanmak isteyen bayanların başvurduğu bir şifalı bitkidir. Yüzdeki lekeler için kullanılan bu bitki faydaları oldukça fazladır. Yıllardır Alternatif tıpta öksürük şurubu bitkisel ilaç olarak kullanılan bu şifalı bitki, adeta bir mucizedir.
Kullanım yöntemleri için yazının devamını okuyunuz.
Her şifalı bitki ve alternatif tedavi yönteminde olduğu gibi bu bitkinin de tedavi amaçlı kullanımından önce bir uzman veya doktora başvurulması gerektiği unutulmamalıdır.

 • Medium

Ingredients

Directions

Share

Beyaz Isırgan Otu Faydaları

Beyaz ısırgan otu halk arasında su teresi, circir ve beyaz hurfe olarakta bilinir.

Arapçası:   Karsu Mai, Hab er-Reşâd, Kurretü’l-Ayn, Ebu Hançer, Havr-el Ma’.

Farsçası:   Esned.

Lâtincesi:   Nasturtium ficinale.

Yetiştiği yer ve çeşitleri:   Bu bitki iki çeşit olup, daha çok yol kenarlarında ve sulak bölgelerde yetişir.

Kullanılan maddesi:   Yine bu bitkinin daha çok tohumu ve yaprağı şifalı bitkiler alanında kullanılan kısımlarıdır.

Beyaz ısırgan otu iki çeşit olup bir çeşidinin yaprağı ıspanak yaprağını andırır. İkinci çeşidinin yaprağı ise ufak ve çok incedir. İlk türünün tohumu beyaz renkte iken, İkinci türünün rengi ise kırmızı renklidir. Beyaz renkli olanın harareti kırmızı renkli olanına göre daha azdır. İki tür de Kerdüme nev’indendir. Beyaz ısırgan otunun yaprağı, neredeyse tohumu kadar güçlüdür. Fakat taze yaprağın gücü daha zayıftır. İçilmek suretiyle kullanılacak miktarı 3 dirhem (10 gr.) dir. Bu ilimle uğraşan bazı kesimlere göre mideye ve göğüse fazla kullanımının zararı olduğu söylense de bazı kimseler göğüse ve mideye fazlası zarar verir derlerse de bunun da çözümü şeker, gül suyu, ribas ve utruc’dur. Bedeli hardal ve cırcır tohumudur.

Tıbbî Özellik ve Faydaları:

 • Su teresi olarak ta bilinen bu bitkiyi sirke ve arpa unu ile birlikte güzelcene karıştırdıktan sonra sert urlara ve siyatiğe yakı yapılarak kullanılırsa yararını kısa süre içinde görürsünüz.
 • Saç dökülmesine engel olan beyaz ısırgan otu, aynı zamanda şehvet arttırır ve iştahı açıcı bir özelliği vardır.
 • Faydaları saymakla bitmeyen bu bitkiyi bal ile karıştırarak yemek hem kalça kemiğinde oluşan ağrılara, hem de öksürük illetine şifa olur.
 • Sürülerek kullanıldığında yaralara, siyatiğe iltihap (irin kaplamış) lı şişlere iyi gelir. Ayrıca mideye ve böbreğe çok iyi gelir.
 • Önce dövüp sonra bal veya sabuna karıştırılarak yüz üzerinde oluşan lekelere sürüldüğünde lekeleri yok eder ve yüzü ak pak bir hale sokar.
 • Aynı zamanda bu bitki, sabun ve balı beraber karıştırılarak kullanılırsa çıbanları yok eder. Keza balla karıştırılması uyuza, temreye, başta çıkan çıban ve özellikle dalak hastalıklarına yararı oldukça çoktur.
 • Beyaz ısırgan otu bitkisinin suyunun tuz ile karıştırılmak suretiyle vücutta oluşan temrelere sürülmesi fayda verir. Yine bu bitkinin 5 dirhemi (20 gr.) içildiği taktirde ishal yapıcı özelliği vardır ve bağırsaktaki yaraları iyi eder, kulunçları açar.
 • Bu bitkiyi kırlangıç kanı ile karıştırarak behak (vücuttaki lekeler) ve zift ile karışımı ise baştaki yaralara sürülürse bu yaraları geçirir.
 • Bu bitkinin bir özelliği de kavrulup yenildiği taktirde kabızlık yapmasıdır. İshal olmuş insanlara bu şekilde yemesi önerilir. Her şey de olduğu gibi kullanırken bununda fazlasının zarar olduğu unutulmamalıdır. Eğer ishal fazla ise, bir miktar Gülnar, biraz mazı, yahut Nar kabuğu ile karıştırılarak kullanılmalıdır. Bununla beraber ishalden muzdarip hastanın aynı zamanda harareti de normalden fazla ise, içtiği suya 1 dirhem (4 gr.) tere tohumu koymak fayda sağlamaktadır. Dikkat edilmesi gereken bir konuda suda kızdırılmış bir demiri bunun suyuna kat’iyyen sokmamalıdır.
 • Beyaz ısırgan otunun iki dirheminin (7 gr.) yumurta ile karıştırılıp yenmesi göğüs ağrılarını tedavi eder. İshalin çeşitlerine ve ağrılarına faydalıdır.
 • Dalak sertliğine bu bitkiyi yemek iyi gelir aynı zamanda dıştan bal ile karıştırılarak sürülmesi fayda verir, vücuttaki gevşeklik halini ve pörsüklük (istirhâ’) hastalığını engeller. Yine bu bitkiyi zehirli böceklerin soktuğu yerlere sürmek yarar sağlar.
 • Beraberinde tütsüsü de ortamda bulunan zehirli böceklerin ölmesini sağlar.
Print Friendly, PDF & Email
(Toplam 219 kez görüntülendi / Bugün 1 görüntülenme)
Beyaz Çam Fıstığı
previous
Beyaz Çam Fıstığı Felce Çare
Beyaz tatula bitkisi, şeytan otu, çin otu, boru otu
next
Gut Hastalığının Bitkisel Çözümü Beyaz Tatula Bitkisi
Beyaz Çam Fıstığı
previous
Beyaz Çam Fıstığı Felce Çare
Beyaz tatula bitkisi, şeytan otu, çin otu, boru otu
next
Gut Hastalığının Bitkisel Çözümü Beyaz Tatula Bitkisi

Add Your Comment