Taze Peynir Yapımı

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Ingredients

Süt
Yağ ve ya maya

Taze Peynir Yapımı

evde peynir yapımı

Kirlihanım peyniri, çayır peyniri, dil peyniri gibi isilerle bulacağınız taze peynir yapılışı evde peynir paymak isteyenler için biçilmiş kaftandır.
Rumelide (teleme) adı ile ün kazanan bu peynir, ilkbaharda koyun sütünden yapılır.
Yapılacak peynirin fazla sulu ve yumuşak olmasını isterseniz, maya ve ısısını az tutmak gerekir. Bütün peynirler bu kurala göre yapılır. 10 gram maya veya bir gram toz maya karışık 20 litre süt, 32 derece ısıda tutulursa 12 dakikada pıhtılaşır. Sütün tamamı ile pıhtılaşmış olduğunu anlamak için, süte bıçak sokup çıkarınız, bıçağın izi görülür ve oradan yeşilimsi renkte bir su çıkarsa pıhtılaşma zamanı bitmiş demektir. Bazı peynirciler sütü mayaladıktan sonra, peyniri türlü kalıplara koyup özel bir şekil verirler. Dil peyniri, kirlihanım, çayır peyniri gibi adlarla satarlar. Bunlar taze beyaz peynirden başka bir şey değildir.
Evde kendiniz yaparak ev ekonomisine katkıda bulunur ve içine ne kattığınızdan emin olarak güvenle, sağlıklı bir şekilde kahvaltılarınızda afiyetle yitebilirsiniz...

  • Medium

Ingredients

Directions

Share

Taze Peynir Tarifi

Süt sağıldıktan sonra serin yerde bir süre bırakınız. Üzerinde toplanan kaymağı kısmen alıp kalan sütü ateşe sürüp ısısı 30 dereceyi bulunca indirip 100 kilosuna 10 gram yağ veya bir gramın üçte biri kadar toz maya ile mayalayınız. Böylece bir saat bıraktıktan sonra peyniri alıp beze veya söğüt dalından yapılmış sepetlere ya da delikli teneke kalıplara doldurup, süzüldükten sonra yiyiniz.

Print Friendly, PDF & Email
(Toplam 261 kez görüntülendi / Bugün 1 görüntülenme)

Organik Şef

lor peyniri görseli
previous
Lor Peyniri Nasıl Yapılır
evde tereyağ
next
Evde Tereyağı Nasıl Yapılır
lor peyniri görseli
previous
Lor Peyniri Nasıl Yapılır
evde tereyağ
next
Evde Tereyağı Nasıl Yapılır

Add Your Comment