Tavukgöğsü Tarifi (Muhallebicide Yapılan)

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Ingredients

2000 gram Süt 8 bardak
500 gram Toz şeker 2 bardak
280 gram Pirinç 1.25 bardak
2 bardak Su
2 kahve kaşığı Tuz
0.5 adet Tavuk yada tavuk göğüs eti

Tavukgöğsü Tarifi (Muhallebicide Yapılan)

sütlü tatli tarifleri

Aynı pastahanelerde ve tatlıcılarda yapılan tavuk göğsü yapılışı ile muhallebicide yapılan tavuk göğsü tarifi isteyenleriniz için yazmış olduğumuz bu tarif umarım işinizi görür. İstediğiniz gibi bir sütlü tatlı tavukgöğsü yaparsınız...

  • Easy

Ingredients

Directions

Share

Tavukgöğsü Tarifi

Bu tarifte gösterilen bir yarım tavuğun göğsünü Tavukgöğsü Tarifi (Evlerde Yapılan) adlı tarifedeki 1 ve 2 nci maddelerinde anlatıldığı şekilde liflemeli ve bir tarafa bırakmalıdır.

Sonra bir tencereye 2000 gram süt, 1 kahve kaşığı tuz ile 2 bardak toz şeker koyarak tahta kaşıkla karıştırmalı, şekerin süt içinde erimesini sağlamalı ve sütü kaynamaya bırakmalıdır.

Süt kaynayınca buna, aşağıda anlatıldığı şekilde bir, bir çeyrek bardak pirinç ve 2 bardak sudan elde edilmiş pirinç sübyesini azar azar katmalı ve bir yandan da, hızlıca karıştırarak bütün sübyeyi kaynamakta olan şekerli süte katarak ve süt düğün çorbası kıvamında bir koyuluğa gelinceye dek karıştırarak pişirmelidir.

Süt az koyulaşınca bundan iki kepçe kadar alarak, lifleyerek bir tarafa bırakmış olduğumuz göğüs etlerine katmalı sonra da, sütlü göğüs etlerini çatal ile üç beş kez çalkalarcasına karıştırdıktan sonra bunları, tencerede koyulaşmakta olan süte katmalı sonra da tavukgöğsü, bozadan daha koyu bir hal alıncaya kadar durmadan karıştırarak pişirmelidir.

(Tavukgöğsünü daima karıştırmadan pişirmek isteyenler; ateşin üstüne herhangi bir saç ya da teneke parçası oturttuktan sonra saçın üstüne tencereyi oturtmalı, tavukgöğsü istenilen koyuluğa gelinceye dek arada bir karıştırmalı, kendi halinde pişmeye bırakmalıdır. Tavuk göğsünün koyulaşma kıvamını anlamak için de: Pişirerek koyulaştırmış olduğumuz tavuk göğsünden bir tatlı kaşığı kadar alarak bir tabağa akıtmalı ve soğumaya bırakmalıdır. Soğuduktan sonra tabağı ters çevirerek, akıtılan tavukgöğsü parmakla itildiğinde tabakta yapışık bırakmadan ayrılırsa kıvama gelmiş demektir.)

Daha sonra kıvama gelmiş olan tavukgöğsü hiç ıslak olmayan bir kepçe ile yine kuru ve uzun tabaklara dökmeli ve iyice soğuduktan sonra dört köşe parçalara keserek servis yapmalıdır.

(Islak kepçe ile alınan, ya da ıslak tabaklara dökülen tavukgöğsü sulanır, çirkin bir görünüş alır.)

Beğendiğiniz tavuggöğsü tarifi ile sütlü tatlı tarileri ve sayfamızı arkadaşlarınızla ve sosyal medyada paylaşmayı unutmayın…

Print Friendly, PDF & Email
(Toplam 87 kez görüntülendi / Bugün 1 görüntülenme)

Organik Şef

ev usulu tavuk göğsü tarifi
previous
Tavukgöğsü Tarifi (Evlerde Yapılan)
Kazandibi Tavuk göğsü Tatlısı
next
Kazandibi Tavukgöğsü Tarifi
ev usulu tavuk göğsü tarifi
previous
Tavukgöğsü Tarifi (Evlerde Yapılan)
Kazandibi Tavuk göğsü Tatlısı
next
Kazandibi Tavukgöğsü Tarifi

Add Your Comment

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com