Tavukgöğsü Tarifi (Evlerde Yapılan)

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Ingredients

1750 gram Süt 7 bardak
350 gram Toz şeker 1.5 bardak
40 gram Nişasta 0.75 kahve fincanı
65 gram Pirinç 1.25 kahve finc.
1.5 bardak Su
1 kahve kaşığı Tuz
0.5 adet Tavuk yada tavuk göğüs eti

Tavukgöğsü Tarifi (Evlerde Yapılan)

sütlü tatlı tarifleri

Tavuk göğsü nasıl yapılır? merak edenler için yazmış olduğumuz ev yapımı tavuk göğsü tarifi, kolay ve lezzetli yapımı ile siz değerli okuyucularımıza sunulmuştur. Sütlü tatlı tavuk göğsü yapımı için yazının tamamını okuyun...

  • Easy

Ingredients

Directions

Share

Tavukgöğsü Tarifi

Kesilir Kesilmez, henüz oynamakta iken tüyleri yolunmuş, içi temizlenmiş, tütsülenmiş ve ılık su ile yıkanmış bir adet tavuğu, içinde 8 bardak su kaynamakta olan tencereye atarak, tavuk az pişmiş bir hale gelinceye kadar yani pişmeye yüz tutuncaya kadar haşlamalı,  sonra da tavuğu tencereden çıkararak, göğsünün yalnız bir tarafını çıkarmalı ve çıkarılan göğsü ılınmaya bırakmalıdır. (Tavuk az piştikten sonra çıkarılan göğsün, aşağıda tarif edileceği şekilde iyice didiklenebilmesi için tavuğu keser kesmez hemen haşlamalıdır. Kestikten sonra haşlanmaya konulmuş ve iyice pişinceye kadar kaynamış tavukların göğüsleri yeteri kadar didiklenmez, ancak koparlar. Sonra tavuğun kullanılmayan kısmını tekrar tencereye atarak istenildiği kadar pişirmelidir.)

tavuk tiftme 250Tavuktan çıkarmış olduğumuz yarım gögüs ılınınca bunu, enine doğru bir parmak genişliğinde parçalara bölmeli sonra da parçalara bölmüş olduğumuz her göğüs etini, iki elin baştan ikinci parmağı ile yukarıdan aşağıya doğru ikiye ayırmalı ve ayrılan bu iki parça eti yine birleştirerek tekrar ayırarak, göğüs etleri aşağı yukarı kıl gibi bir hal alıncaya kadar bu işlemi tekrarlamalı, bütün gögüs etlerini böylece liflemelidir.

Sonra liflemiş olduğumuz her parça göğüs etini, içinde sıcakça su olan bir kaba atarak bu sıcakça suda liflenmiş olan göğüs etlerini, iki avuç içinde ovalarcasına iyice yıkadıktan sonra, bunları iyice sıkmalı, yıkamadan dolayı çekmiş sularını çıkarmalı ve göğüs etlerindeki tavuk kokusu kayboluncaya kadar bunları üç, beş kez daha, aynı şekilde, sıcakça ve her defasında suyu değiştirerek yıkamalı ve bir tarafa bırakmalıdır. (Her yıkanıştan sonra iyice sıkarak suları çıkarılmayan göğüs etlerinde az çok tavuk kokusu kalır.)

Sonra bir tencereye 1750 gram süt, 1 kahve kaşığı tuz ile bir buçuk bardak toz şeker koyarak, tahta kaşıkla karıştırarak şekerin süt içinde erimesini sağlamalı ve şekerli sütü kaynamaya bırakmalıdır.

Diğer taraftan bir kaba, üç çeyrek kahve fincanı nişasta ile bir, bir çeyrek kahve fincanı pirinç unu koyarak üstlerine bir buçuk bardak suyu sicim gibi akıtmalı ve bir taraftan da karıştırarak un ve nişastayı su içinde eritmeli, sonra da bu karışımı, kaynamakta olan şekerli süte yine sicim gibi akıtmalı ve karıştırarak katmalı; süt, düğün çorbası kıvamında bir koyuluğa gelinceye dek karıştırılarak pişirilmelidir.

Süt az koyulaşınca, bundan iki kepçe kadar alarak, lifleyerek bir tarafa bırakmış olduğumuz göğüs etlerine koymalı, sonra da sütlü gögüs etlerini çatalla üç beş kez çalkalarcasına karıştırdıktan sonra bunları, tencerede koyulmakta olan süte katmalı, sonra da tavukgöğsünü bozadan daha koyu bir hal alıncaya kadar durmadan karıştırarak pişirmelidir. (Tavukgöğsünü sık sık karıştırmadan pişirmek isteyenler; ateşin üstüne herhangi bir saç ya da teneke parçası oturttuktan sonra saçın üstüne tavukgöğsü tenceresini oturtmalı ve tavukgöğsü istenilen koyuluğa gelinceye dek arada bir karıştırmalı, kendi halinde pişmeye bırakmalıdır. Tavuk göğsünün koyulaşma kıvamını anlayabilmek için
de, pişirerek koyulaşmış olan tavuk göğsünden 1 tatlı kaşığı alarak bir tabağa akıtmalı ve soğumaya bırakmalıdır. Soğuduktan sonra, tabağı ters çevirerek, tavukgöğsü parmakla itildiğinde, tabakta yapışıklık bırakmadan ayrılırsa kıvama gelmiş demektir.)

Daha sonra, kıvama gelmiş olan tavukgöğsünü, ıslak olmayan kuru bir kepçe ile yine kuru ve uzun tabaklara dökmeli ve iyice soğuduktan sonra dört köşe parçalara keserek servis yapmalıdır. (Islak kepçe ile alınan, ya da ıslak tabaklara dökülen tavukgöğsü sulanır.)

Not1: Bu tarifimizdeki, yani evlerde yapılan tavuk göğsü de; sayılı sübye ile muhallebicilerde yapılan tavukgöğsü kadar nefis ve lezzetlidir, yalnız sübye ile yapılan tavuk göğüsleri dört köşe kesildikten sonra sulanmadan uzun süre durabilirler. Oysa nişasta ve pirinç unu ile yapılanlar kesildikten sonra sulanmadan pek az zaman durabilirler, bu yüzden evlerde yapılan bu çeşit tavuk göğsülerini ayrı ayrı tabaklara dökmeli ve ancak yenecekleri zaman keserek porsiyonlara bölmelidir.

Not2: Tavukların göğüslerini şimdi anlatacağımız çok pratik şekilde de tiftiklemek olanaklıdır. Ancak bu şekilde didiklenenler kanımca diğer şekilde yapılanlar kadar nefis olmazlar. Kesilir kesilmez haşlanmaya bırakılan tavuk, iyice yumuşak bir hal alıncaya kadar pişirildikten sonra derisinden ayrılmış olarak göğüs etleri sıcakça suya atılarak su içinde ve iki avuç arasında kuvvetlice oğuşturarak ve sık sık suyunu değiştirerek tiftiklemeli ve yukarıda anlattığımız şekilde süte katmalı ve pişirmelidir.

Bir sütlü tatlı olan tavuk göğsünün tarifini, en leziz bir şekilde evlerde yapmanızı sağlayacak tarifimizi ince ayrıntısına kadar sizlerle paylaştık. Artık size de elinizin tadını bu tatlıya katarak yapıp, sevdiklerinize ikram etmek kalıyor. Afiyetle yiyin gari…
Beğendiğiniz Sütlü tatlı tarifleri ve ikramlık tarifler ile sayfamızı arkadaşlarınızla ve sosyal medya üzerinde paylkaşmayı unutmayın…

Print Friendly, PDF & Email
(Toplam 494 kez görüntülendi / Bugün 1 görüntülenme)

Organik Şef

Ramazanoğlu Tatlısı
previous
Ramazanoğlu Tatlısı Nasıl Yapılır
Tavuk göğsü Tatlısı
next
Tavukgöğsü Tarifi (Muhallebicide Yapılan)
Ramazanoğlu Tatlısı
previous
Ramazanoğlu Tatlısı Nasıl Yapılır
Tavuk göğsü Tatlısı
next
Tavukgöğsü Tarifi (Muhallebicide Yapılan)

Add Your Comment