Sütlaç Tarifi

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Ingredients

2000 gram Süt 8 bardak
300 gram Toz şeker 1.5 bardak
70 gram Pirinç 1 kah. finc. kırıklı
15 gram Pirinç unu 0.25 kahve finc.
15 gram Nişasta 0.25 kahve finc.
0.75 bardak Su pirinç unu ve nişasta
1 kahve kaşığı Tuz 1 kahve kaşığı

Sütlaç Tarifi

pirinçli muhallebi

Bir nevi muhallebinin pirinçli hali olan  sütlaç tatlısı, sütlü talıların arasında önemli bir yeri olan çok eskilerden beri babaanne ve ninelerimizin de yaptığı lezzetli bir tatlıdır... Sütlaç tatlısı halk arasında pirinçli muhallebi olarakta bilinen bir sütlü tatlı olup, sütlaç yapımı oldukça kolay tatlıdır. Sütlaç tarifi için yazının devamına bakınız...

  • Easy

Ingredients

Directions

Share

Sütlaç Tarifi

Bir kaba taşları ayıklanmış tepeleme dolu 1 kahve fincanı pirinç ile bir buçuk bardak su koyarak, pirinç suyunu çekip de iyice yumuşak bir hal alıncaya kadar haşlamalı ve kabı ateşten almalıdır. Sonra bir tencereye 2000 gram süt, 1 kahve kaşığı tuz ile haşlamış olduğumuz pirinçleri koyarak pirinçli sütü kaynamaya bırakmalıdır.
Diğer taraftan bir kaba bir çeyrek kahve fincanı pirinç unu ile bir çeyrek kahve fincanı nişasta koyarak üstlerine üç çeyrek bardak suyu sicim gibi akıtmalı ve bir taraftan da karıştırarak un ve nişastayı su içinde eritmeli, sonra da bu karışımı, kaynamakta olan pirinçli süte yine sicim gibi akıtmalı ve karıştırarak un ve nişastayı su içinde eritmeli, sonra da bu karışımı, kaynamakta olan pirinçli süte yine sicim gibi akıtmalı ve karıştırarak ilâve ettikten sonra bunları on dakika kadar pişirmelidir.
On dakika sonra süte bir, bir çeyrek bardak da toz şeker katarak sütlâç düğün çorbası kıvamında bir koyuluk oluşturuncaya dek karıştırarak pişirmekte devam etmeli sonra da tencereyi ateşten alarak hemen kâse, ya da tabaklara bölmeli ve iyice soğuduktan sonra servis yapmalıdır.
Beğendiğiniz sütlat tarifi ile sütlü tatlı tarifleri ve sayfamızı arkadaşlarınızla ve sosyal medyada paylaşmayı unutmayın…

Print Friendly, PDF & Email
(Toplam 217 kez görüntülendi / Bugün 1 görüntülenme)

Organik Şef

Sütlü Tatlı Kazandibili Muhallebi
previous
Kazandibili Muhallebi Yapılışı
Pirinçli muhallebi
next
Sütlaç Nasıl Yapılır
Sütlü Tatlı Kazandibili Muhallebi
previous
Kazandibili Muhallebi Yapılışı
Pirinçli muhallebi
next
Sütlaç Nasıl Yapılır

Add Your Comment