Sütlaç Muhallebici Usulü Nasıl Yapılır

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Ingredients

2000 gram Süt
300 gram Toz şeker 1.25 bardak
70 gram Pirinç 1 tepeleme kahve fincanı kırık pirinç kullanın
50 gram Pirinç 0.75 kahve fincanı Sübye için kullanılacak
1.25 bardak Su pirinçleri haşlamak için
0.5 bardak Su Sübye için
1 kahve kaşığı Tuz

Sütlaç Muhallebici Usulü Nasıl Yapılır

Pirinçli muhallebi

Bu çeşit sütlaçları satış maksadı ile muhallebiciler yapmaktadır. Esasen; iki kilo gibi az miktarda süt için kullanılacak 50 gram pirincin sübyesini çıkarmak bir parça güç olduğundan, bu şekilde pişirilecek olan sütlaçları, en aşağı 4 kilo sütle yapmak gerekir. Ki bu sayede kalabalık misafirlere kolay ve lezzetli bir tatlı sunmuş olursunuz...Kolay tatlı sütlaç yapımı oldukça kolay sütlaç olrak size tarif etmeye çalıştık. Muhallebicide yapılan sütlaç tarifi için yazımızı okumaya devam edin.

  • Medium

Ingredients

Directions

Share

Muhallebici usulü Sütlaç Tarifi

Bir kaba, taşları ayıklanmış 1 tepeleme dolu kahve fincanı pirinç ile bir buçuk bardak su koyarak pirinç suyunu çekip de iyice yumuşak bir hal alıncaya kadar haşlamalı ve kabı ateşten almalıdır.

Sonra bir tencereye 2000 gram süt, 1 kahve kaşığı tuz ile haşlamış olduğumuz pirinçleri koyarak pirinçli sütü kaynamaya bırakmalı ve süt kaynayınca buna, aşağıda anlatıldığı şekilde üç çeyrek kahve fincanı pirinç ve yarım bardak sudan elde edilmiş pirinç sübyesini azar azar katmalı ve bir taraftan da hızlıca karıştırarak bütün sübyeyi süte katmalı, sonra da bunları karıştırarak on dakika kadar pişirmelidir.

On dakika sonra süte bir çeyrek bardak da toz şeker katarak, sütlacı düğün çorbası kıvamında bir koyuluk oluşuncaya dek karıştırarak pişirmekte devam etmeli, sonra da tencereyi ateşten alarak hemen
kâse, ya da tabaklara bölmeli ve iyice soğuduktan sonra servis yapmalıdır.

Sübyenin Yapılışı

Taş ve darıları ayıklanmış, birkaç su yıkanmış 50 gram pirince yarım bardak su katarak ertesi güne kadar su içinde olmak üzere bir tarafa bırakmalıdır. Ertesi günü bu pirinçleri suyu ile birlikte sübye taşı
veya makinesinden bir, hatta iki kez geçirerek pirinç sübyesi yapmak, sonra da elde edilen bu sübyeyi bir kez de ince bir süzgeçten geçirdikten sonra süte katmalıdır.

(Bu kadar az pirinci sübye taşından geçirmek olanaksızdır. Ancak yukarıda su ve pirinç miktarına göre fazlaca miktarda hazırlanmış sübyeden bir bardağa yakın miktarda katmak gerekir.)

Beğendiğiniz sütlaç tarifi ile sütlü tatlı tarifleri ve ikramlık tarifleri arkadaşlarınızla ve sosyal medyada paylaşmayı unutmayın…

Print Friendly, PDF & Email
(Toplam 520 kez görüntülendi / Bugün 1 görüntülenme)

Organik Şef

Pirinçli muhallebi
previous
Sütlaç Nasıl Yapılır
pirinçli muhallebi tatlısı
next
Bağdat Sütlacı Nasıl Yapılır
Pirinçli muhallebi
previous
Sütlaç Nasıl Yapılır
pirinçli muhallebi tatlısı
next
Bağdat Sütlacı Nasıl Yapılır

Add Your Comment