Sünger Tatlısı Tarifi

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Ingredients

100 gram Un 2 kahve fincanı
100 gram İrmik 2 kahve fincanı
2 adet Yumurta beyazı
4 adet Yumurta sarısı
ŞURUBU İÇİN
750 gram Toz şeker 3 bardak
750 gram Su 3 bardak
1 çorba kaşığı Limon suyu
ÜZERİNE
50 gram İç antep fıstığı

Sünger Tatlısı Tarifi

sünger tatlısı nefis yemek tarifleri

Şerbetli tatlı çeşitleri içinde tadı ile adı ile irmikli sünger tatlısı tarifi için yazımızın talimatlar bölümünü okuyunuz. Unutmayın ki hamur tatlıları çeşitlerinin yanında farklı bir yere sahip olan sünger tatlısı yemeklerin üzerine çok güzel gider... İsterseniz günlerinizde misafirlerinize isterseniz akşam yemek üzeri çay yanına artık karar sizwe kalmış, ne zaman nerede yemek isterseniz ona göre yaparsınız. Muhabbetiniz bol tatlınız afiyet olsun.

  • Medium

Ingredients

  • ŞURUBU İÇİN

  • ÜZERİNE

Directions

Share

Sünger Tatlısı Tarifi

Bir tencereye; 3 bardak toz şeker, 3 bardak su ile bir çorba kaşığı limon suyu koyarak, karıştırmak, şekerin su içinde erimesini sağ­ladıktan sonra da şekerli suyun hafifçe şurup kıvamına gelmesi için bunu ancak üç beş taşım kaynamaya bırakmalı ve ateşten alarak bir tarafa bırakmalıdır.

Diğer taraftan, bir tencereye; 2 adet yumurtanın sadece be­yazlarını koyarak, aklar telden düşmeyecek koyulukta ve kar gibi be­yaz bir hale gelinceye dek, bunları hiç durmadan 10 -15 dakika telle dövmeli, sonra da bu aklara teker teker olmak üzere 4 adet de yumurta sarısı katmalı ve her katışta da tekrar karıştırarak sarıları aklarla karıştırmalıdır.

Yumurtaların dövülmeleri sona erince, bunları harmanlaya­rak her ikisini birbirlerine karıştırılmış, 2 kahve fincanı un ile 2 kahve fincanı da irmik katarak karıştırmalı, bunları da birbirleriyle harmanlamalı, sonra da bu karışımı bir sıkma torbasına koyarak içi hafifçe yağlanmış bir fırın tepsisine, birer parmak ara ile irice bir ceviz bü­yüklüğünde yarım yuvarlaklar sıkmalı (torba yoksa bir kaşıkla da bu işlem yapılabilir.) Sonra da tepsiyi orta ısıdaki bir fırına sürerek, ha­murların üstleri kızarıp da pişmiş bir hal alıncaya dek, aşağı yukarı 15 dakika kadar pişirmeli ve tepsiyi fırından almalıdır.

Sonra tepsideki hamurlara; ateşten almış olduğumuz orta sı­caklıktaki şurubu katarak, tepsiyi orta ısıdaki ateşe oturtmalı, hamur­lar şurubu çekip de tepsideki şurup da hafif koyumsu bir hal alıncaya dek aşağı yukarı 15 dakika kaynatmalı ve tepsiyi ateşten alarak iyice soğuduktan sonra tabağa almalı, üstlerine bir miktar suda bir taşım kaynamış, iç kabukları ayıklanmış ve dövülmüş antep fıstığı dökmeli ve servis yapmalıdır.
Sünger tatlısı yapılışı hoşunuza gitti ise arkadaşlarınıla ve sosyal medyada paylaşmayı unutmayın.
Beğendiğiniz tatlı tarifleri ile yemek tarifler ve sayfamızı arkadaşlarınızla ve sosyal medyada paylaşmayı unutmayın…

Print Friendly, PDF & Email
(Toplam 715 kez görüntülendi / Bugün 1 görüntülenme)

Organik Şef

lor tatlısı
previous
Lor Peyniri Tatlısı Tarifi
şekerpare tatlısı
next
Şekerpare Tarifi
lor tatlısı
previous
Lor Peyniri Tatlısı Tarifi
şekerpare tatlısı
next
Şekerpare Tarifi

Add Your Comment

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com