Selanik Tatlısı (Sütlü Börek) Tarifi

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Ingredients

375 gram Un 7.5 kahve fincanı
225 gram Tereyağı 3.5 kahve finc.
60 gram Pudra şekeri 1 kahve fincanı
750 gram Süt 3 bardak
50 gram Nişasta 1 kahve fincanı
4 adet Yumurta Küçükboy
0.5 kahve kaşığı Tuz
ŞURUBU İÇİN
500 gram Toz şeker 2 bardak
375 gram Su 1.5 bardak
1 tatlı kaşığı Limon suyu

Selanik Tatlısı (Sütlü Börek) Tarifi

sütlü börek nefis yemek tarifleri

Hamur tatlıları içinde selanik tatlısı sütlü börek tarifi araması yapanar için aslı tatlı bir börek olan nefis tatlı tarifini anlatmaya çalıştık umarız başarılı olmuşuzdur. Severek yapıp yiyeceğinizi umduğumuz bu lezzetli böreği ister misafirlerinize ikram edin ister çayın yanına akşam atıştırmalığı yapın karar sizin. Afiyet olsun...

  • Medium

Ingredients

  • ŞURUBU İÇİN

Directions

Share

Selanik Tatlısı Tarifi

Bir küçük tencereye 1 kahve fincanı nişasta ile yarım kahve kaşığı tuz koyarak üstüne 3 bardak sütü sicim gibi akıtarak ve bir ta­raftan da karıştırarak nişastayı süt içinde eritmeli, sonra da bu nişas­talı sütü ateşe oturtarak, nişastalı süt koyuca boza kıvamına gelinceye dek durmadan tencerenin dibini kazırcasına karıştırmalı, pişirmeli son­ra da tencereyi ateşten alarak muhallebiyi iyice soğumaya bırakmalıdır.

Sonra, hamur açılan yere, yedi buçuk kahve fincanı un ile 1 kahve fincanı pudra şekerini eledikten sonra unun ortasını havuz gibi açmalı, havuz gibi açılan bu yere, yavaş yavaş olmak üzere, üç buçuk kahve fincanı da sıcak bir halde tereyağını katarak karıştırmalı ve soğu­yunca bunları hamur yapmalı, sonra elde edilen bu hamuru, içi iyice yağlanmış kenarlı bir tepsinin içine bastırarak bir parmak eninde ol­mak üzere düzgün bir şekilde döşedikten sonra tepsiyi orta ısıdaki fırına sürerek, hamurun üstü hafifçe pembeleşinceye dek pişmeye bırak­malıdır.

Hamurun üstü pembeleşmeye yüz tutunca, iyice soğumaya bı­rakmış olduğumuz muhallebiye teker teker olmak üzere 4 adet bütün yumurta kırarak, tel ya da çatalla iyice döverek yumurtaları muhalle­biye yedirmeli, sonra da yumurtalı mahallebiyi üstü hafifçe pembeleş­miş hamurun üstüne düzgün bir şekilde yaydıktan sonra, üstünde mahallebi olduğu halde tepsiyi tekrar fırına sürmeli, muhallebili hamuru soğumaya bırakmalıdır.

Muhallebili hamur soğumakta iken diğer taraftan bir tence­reye 2 bardak toz şeker, bir buçuk bardak su ile bir tatlı kaşığı limon suyu koyarak orta ısıdaki ateşte karıştırmalı, şekerin su içinde erime­sini sağlamalı, sonra da şekerli su koyuca bir şurup haline gelinceye dek aşağı yukarı on, on beş dakika kendi halinde kaynamaya bırakma­lıdır.

Şurup koyulaşınca tencereyi ateşten alarak soğumaya bırak­mış olduğumuz muhallebili hamuru, ister dört köşe, ister baklava biçi­minde şekillere kesmeli, sonra da kesilmiş bu hamura, koyultmuş ol­duğumuz sıcak şurubu azar azar katarak içirmeli ve iyice soğuduktan sonra tabaklara alarak servis yapmalıdır.
Sütlü börek tarifi hoşunuza gitti ise arkadaşlarınızla ve sosyal medyada paylaşmayı unutmayın ki, beğendiğiniz bu tatlıdan mahrum kalmasınlar.
Beğendiğiniz tatlı tarifleri ile yemek tarifleri ve sayfamızı arkadaşlarınızla ve sosyal medya üzerinde paylaşmayı unutmayın…

Print Friendly, PDF & Email
(Toplam 1.937 kez görüntülendi / Bugün 1 görüntülenme)

Organik Şef

şekerpare tatlısı
previous
Şekerpare Tarifi
kestane tatlısı
next
Kestane Şekeri Nasıl Yapılır
şekerpare tatlısı
previous
Şekerpare Tarifi
kestane tatlısı
next
Kestane Şekeri Nasıl Yapılır

Add Your Comment