Şekersiz Muhallebi Tatlısı Nasıl Yapılır

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Ingredients

1750 gram Süt 7 bardak
35 gram Toz şeker 0.5 kahv. finc.
40 gram Nişasta 1.5 kahv. finc.
75 gram Pirinç unu 1.5 kahv. finc.
1.5 bardak Su 1.5 bardak
1 kahve kaşığı Tuz
200 gram Pudra şekeri 0.5 bardak
1 kahve fincanı Gül suyu

Şekersiz Muhallebi Tatlısı Nasıl Yapılır

şeker hastaları için tatlı tarifleri

Şekersiz muhallebi nasıl yapılır? Özellikle diyabetik rahatsızlıkları olanların ve şeker hastası yakını olanların sıkça sorduğuı bir soru. Şeker hastasına tatlı yapmak için muhallebi yapılışı ile evde tatlı yapımını bilmek gerekiyor. Evde yapabileceğiniz şeker hastalarının da rahatlıkla yiyebileceği şekerden arındırılmış bir sütlü tatlı...

  • Easy

Ingredients

Directions

Share

Şekersiz Muhallebi Tatlısı Tarifi

Bir tencereye 1750 gram süt, yarım kahve fincanı toz şeker ile bir kahve kaşığı da tuz koyduktan sonra sütü kaynamaya bırakmalıdır. Diğer taraftan da bir kaba, üç çeyrek kahve fincanı nişasta ile bir buçuk kahve fincanı pirinç unu koyarak üstlerine bir buçuk bardak suyu, sicim gibi akıtmalı ve bir yandan da karıştırarak un ve nişastayı su içinde halletmeli sonra da bu karışıma kaynamakta olan süte yine sicim gibi akıtmalı ve karıştırarak ilâve etmelidir. Sonra içine nişasta ve pirinç unu katılmış süt kaynarken göz göz olarak iyice koyulaşmış bir duruma gelinceye kadar aşağı yukarı 30-40 dakika durmadan tencerenin dibini kazırcasına karıştırarak pişirmelidir.

(Koyulaşma kıvamını anlayabilmek için, pişirerek koyulaşmış olan mahallebiden bir tatlı kaşığı kadar alarak bir tabağa akıtmalı ve soğumaya bırakmalıdır. Soğuduktan sonra tabağı ters çevirerek, mahallebi parmakla itildiğinde tabakta yapışıklık bırakmadan ayrılırsa kıvama gelmiş demektir.)

Daha sonra koyulaşmış mahallebiyi iki parmak eninde olmak üzere kenarlı bir tepsiye dökerek iyice soğuması için altı saat kadar bir tarafa bırakmak sonra da mahallebiyi dört köşe parçalara keserek tabaklara almalı ve tabaklardaki mahallebilere bir. bir çeyrek bardak pudra şeker serptikten sonra üstlerine 1 kahve fincanı da gül suyu gezdirmeli ve mahallebiyi servis yapmalıdır.
Beğendiğiniz diyet tatlılar ve diyabetik tatlılar ile tatlı tariflerini arkadaşlarınızla ve sosyal medya üda paylaşmayı unutmayın…

Print Friendly, PDF & Email
(Toplam 2.773 kez görüntülendi / Bugün 2 görüntülenme)

Organik Şef

Sütlü tatlı sakızlı muhallebi
previous
Sakızlı Muhallebi Nasıl Yapılır
Pastane usulü şekersiz muhallebi
next
Şekersiz Muhallebi (Muhallebicide Yapılan) Tarifi
Sütlü tatlı sakızlı muhallebi
previous
Sakızlı Muhallebi Nasıl Yapılır
Pastane usulü şekersiz muhallebi
next
Şekersiz Muhallebi (Muhallebicide Yapılan) Tarifi

Add Your Comment