Şekersiz Muhallebi (Muhallebicide Yapılan) Tarifi

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Ingredients

2000 gram Süt 8 bardak
30 gram Toz şeker 0.5 kah. finc.
300 gram Pirinç 4.5 kahve fincanı
2 bardak Su
1 kahve kaşığı Tuz
200 gram Pudra şekeri 0.5 bardak
1 kahve fincanı Gül suyu

Şekersiz Muhallebi (Muhallebicide Yapılan) Tarifi

şeker hastaları için tatlı tarifleri

Şeker hastalaına tatlı ikram etmek tabi zordur. Bu diyabetik muhallebi ile şekersiz muhallebi yapılışı artık daha kolay. Talıcıda yapılan muhallebi tarifi ile artık şeker hastanız varsa nefsini köreltebileceksizniz. Şeker hastalarına da verebileceğiniz diyabetik muhallebi tatlısını isterseniz sizlerde afiyetle yiye bilirsiniz...

  • Easy

Ingredients

Directions

Share

Şekersiz Muhallebi (Muhallebicide Yapılan) Tarifi

Bir tencereye 2000 gram süt, yarım kahve fincanı toz şeker ile 1 kahve kaşığı tuz koyduktan sonra sütü kaynamaya bırakmalıdır. Süt kaynayınca buna, aşağıda anlatıldığı şekilde dört buçuk kahve fincanı pirinç ve 2 bardak sudan elde edilmiş pirinç sübyesini azar azar katmalı ve bir taraftan da hızlıca karıştırarak bütün sübyeyi süte ilâve etmelidir.
Sonra içine sübye atılmış sütü, kaynarken göz göz olarak iyice koyulaşmış bir kıvama gelinceye kadar durmadan ve tencerenin dibini kazırcasına karıştırarak pişirmelidir.

(Muhallebiyi daima karıştırmadan pişirmek isteyenler: ateşin üstüne herhangi bir saç, ya da teneke parçası oturttuktan sonra saçın üstüne muhallebi tenceresini oturtmalı ve muhallebi istenilen koyuluğa gelinceye kadar arada bir karıştırarak kendi halinde pişmeye bırakmalıdır. Muhallebinin koyulaşma kıvamını anlayabilmek için de pişirerek koyulaşmış olan muhallebiden bir tatlı kaşığı alarak bir tabağa akıtmalı ve soğumaya bırakmalıdır. Soğuduktan sonra tabağı ters çevirerek muhallebi parmakla itildiğinde tabakta yapışık bırakmadan ayrılırsa kıvama gelmiş demektir.)

Daha sonra koyulaşmış muhallebiyi iki parmak eninde olmak üzere kenarlı bir tepsiye dökerek, iyice soğuması için beş altı saat kadar bir tarafa bırakmalı sonra da mahallebiyi dört köşe parçalara keserek tabaklara almalı ve tabaklardaki muhallebilere de bir buçuk bardak pudra şekeri serptikten sonra üstlerine 1 kahve fincanı gül suyu gezdirmeli ve servis yapmalıdır.

Sübyenin Yapılışı

Sübye Pirincin ıslatıldıktan sonra ezilerek un haline getirilmesi işlemine verilen ad.

Taş ve darıları ayıklanmış ve birkaç su yıkanmış 300 gram pirince 2 bardak su katarak ertesi güne kadar su içinde olmak üzere bir tarafa bırakmalı, ertesi gün bu pirinçleri suyu ile birlikte sübye tası ya da sübye makinesinden bir, hatta iki defa geçirerek pirinç sübyesi yapmalıdır, sonra da elde edilen bu sübyeyi bir kez derince bir süzgeçten geçirdikten sonra süte katmalıdır.
Beğendiğiniz tatlı tarifleri ile diyet tatlılar ve şekersiz tatlıları arkadaşlarınızla ve sosyal medya üzerinde paylaşmayı unutmayın…

Print Friendly, PDF & Email
(Toplam 4.728 kez görüntülendi / Bugün 8 görüntülenme)

Organik Şef

Diyabetik tatlı şekersiz muhallebi
previous
Şekersiz Muhallebi Tatlısı Nasıl Yapılır
Sütlü Tatlı Kazandibili Muhallebi
next
Kazandibili Muhallebi Yapılışı
Diyabetik tatlı şekersiz muhallebi
previous
Şekersiz Muhallebi Tatlısı Nasıl Yapılır
Sütlü Tatlı Kazandibili Muhallebi
next
Kazandibili Muhallebi Yapılışı

Add Your Comment