Şekerpare Tarifi

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Ingredients

500 gram Süt 6.75 kahve fincanı
100 gram Pudra şekeri 2 kah. finc.
120 gram Sıvı yağ 2 kahve fincanı
1 adet Yumurta
0.5 kahve kaşığı Karbonat
6 kahve fincanı Un
1 kahve kaşığı Tuz
ÜZERİNE
15 adet İç badem
ŞURUBU İÇİN
275 gram Toz şeker 1.5 bardak
300 gram Su 1.25 bardak
1 tatlı kaşığı Limon suyu

Şekerpare Tarifi

şekerpare nefis yemek tarifleri

Şekerpare yapımı ya da şekerpare tarifi nasıl sorulduğu farketmez. Bu lezzet her türlü yapılmalı ve yenmeli. Hamurlar dışarı fırınlarda pişirilecekse, eve gelinceye kadar soğumuş olacaklarından, soğumuş hamurları sıcak şuruba katmalıdır.
Oktay ustanın şekerparesine alternatif olarak bunu bi deneyin derim...

  • Medium

Ingredients

  • ÜZERİNE

  • ŞURUBU İÇİN

Directions

Share

Şekerpare Tarifi

Bir tencereye bir buçuk bardak toz şeker, bir bir çeyrek bar­dak su ile 1 kahve kaşığı limon suyu koyarak bunları beş dakika kadar kaynatarak orta koyulukta bir şurup yapmalı ve sonra soğumaya bı­rakmalıdır.

Diğer taraftan başka bir tencereye; 1 adet yumurta ile elen­miş 2 kahve fincanı da pudra şekeri koyarak telle iyice karıştırmalı, bunları birbirleriyle karıştırmalı, sonra bu şekerli yumurtaya, erimiş fakat soğuk bir halde 2 kahve fincanı da yağ kattıktan sonra bunları telle beş dakika dövmeli, sonra da bu karışıma, 1 kahve kaşığı tuz ile, azar azar olmak üzere 6 kahve fincanı da un ilâve etmeli ve bir taraf­tan da iyice yoğurarak bunları hamur yapmalıdır.

Sonra elde edilen bu hamurdan, irice ceviz büyüklüğünde par­çalar kopararak bunları önce iki avuç içinde yuvarlamalı sonra da üzeri­lerine hafifçe bastırarak az yassılttıktan sonra bu hamurları, içi hafif yağlanmış bir fırın tepsisine birer parmak ara ile sıralamalı sonra da tepsiye sıralamış olduğumuz bu yassı hamurların ortalarına parmak ile bastırmalı, birer çukur vücuda getirdikten sonra bu çukurların ortala­rına da, bir miktar suda bir taşım kaynatarak iç kabukları soyulmuş bademlerden birer tane oturtmalıdır.

Sonra tepsiye sıralanmış, üstleri bademlenmiş bu hamurları, orta ısıdaki fırına sürerek, hamurların üstleri hafifçe pembeleşinceye dek bunları aşağı yukarı 35 – 40 dakika pişirmeli, sonra da pişmiş hamurları tepsiden alarak, hemen hazırlamış olduğumuz soğuk şuruba atmalı ve bir saat sonra da şekerpareleri tabağa alarak servis yapmalıdır.,
Şekerpare tatlısı tarifi hoşunuza gitti ise arkadaşlarınızla ve sosyal medya üzerinde paylaşmayı unutmayın.
Beğendiğiniz tatlı tarifleri ve yemek tarifleri ile yazılarımızıa arkadaşlarınızla ve sosyal medya üzerinde paylaşmayı unutmayın…

Print Friendly, PDF & Email
(Toplam 486 kez görüntülendi / Bugün 1 görüntülenme)

Organik Şef

irmikli sünger tatlısı
previous
Sünger Tatlısı Tarifi
selanik tatlısı tarifi
next
Selanik Tatlısı (Sütlü Börek) Tarifi
irmikli sünger tatlısı
previous
Sünger Tatlısı Tarifi
selanik tatlısı tarifi
next
Selanik Tatlısı (Sütlü Börek) Tarifi

Add Your Comment