Sebzeli Dana Yemek Tarifi

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Ingredients

Adjust Servings:
400 gram Dana eti Kemiksiz tarafından haşlamalık
25 gram Margarin
4 adet Patates
2 adet Havuç
1 sap Kereviz
1 demet Maydanoz
1 baş Kuru soğan
1 çorba kaşığı Domates salçası
4 çorba kaşığı Zeytinyağı
Yeteri kadar Et suyu
Yeteri kadar Tuz ve karabiber

Sebzeli Dana Yemek Tarifi

Sebzeli Dana Haşlama

Lezzetli bir et haşlama yemeği olan sebzeli dana yemeği, et ile sebzenin mükemmel uyumu ile alışılagelmişin dışında bir yemek tarifi. Et yemekleri içinde pişirme yöntemi ile sağlıklı bir şekilde pişen bu yemek, haşlama ile oldukça yumuşak et yemeği haline gelmiştir. Beğenerek yiyeceğiniz sebzeli dana haşlama yemeği ile keyifli sofralar.
Afiyet olsun...
Biz bu et yemiği tarifini 4 kişilik hazırlamış olabiliriz. siz bu sayıya uymuyorsunuz diye dert etmeyin. Kaç kişi iseniz Malzemeler kısmının üzerine o sayıyı girerseniz, malzemeler listemiz kendini kişi sayısına göre güncelleyecektir. Sizde malzemelerinizi bu listeye göre hazırlayabilirsiniz...

  • Serves 4
  • Medium

Ingredients

Directions

Share

Sebzeli Dana Yemek Tarifi

Maydanozla bir sap kerevizi iyice temizleyip yıkadıktan sonra kıyarcasına ince doğramalı. Havucun üstünü kazımalı ve yıkadıktan sonra soğanla birlikte rendelemen, Kabukları soyulmuş patatesleri tavla zarı İriliğinde parçalara doğramalı.

Bir kuşaneye margarin yağı ile zeytinyağını koyup kabı orta ısılı bir ateşe oturtmalı. Yağ ısınınca sebzelerle bir kaşık et suyunda eritilmiş domates salçasını katmalı. Tuzlayıp biberledikten sonra üzerilerini örtecek kadar et suyu katmalı. Kabın ağzını yarım örtmeli ve içindekiler pişinceye kadar bunları hafif ateşte kaynatmalı.
Bu işler olurken eti bir tencereye koymalı. Üstünü örtüp dört parmak aşacak kadar su koymalı ve kabı ateşe oturtmalı. Et pişince tencereyi ateşten indirmeli, bir kenarda soğumaya bırakmalı. Et soğuyunca bunu tencereden çıkarıp dilimlemeli.

Salça pişince et dilimlerini bunların içine atmalı ve bir taşım birlikte kaynattıktan sonra servis tabağına almalı ve sıcak sıcak servis yapmalı.

Yemek Yapmak Bir Sanattır…
Beğendiğiniz yemek tarifleri ile yazılarımızı sosyal medya üzerinde paylaşmayı unutmayın…

Print Friendly, PDF & Email
(Toplam 112 kez görüntülendi / Bugün 1 görüntülenme)

Organik Şef

Kolay Tas Kebabı
previous
Tas Kebabı Nasıl Yapılır
Lezzetli Et Kroket Görseli
next
Haşlanmış Et Kroketi Yemeği Yapımı
Kolay Tas Kebabı
previous
Tas Kebabı Nasıl Yapılır
Lezzetli Et Kroket Görseli
next
Haşlanmış Et Kroketi Yemeği Yapımı

Add Your Comment