Patates Yuvasında Zeytinyağlı Bezelye

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Ingredients

Adjust Servings:
2.5 bardak Bezelye Donmuş
4 çorba kaşığı Zeytinyağı
1 adet Portakal
4 adet Patates
1 adet Kuru soğan
1.5 bardak Su
1 çorba kaşığı Tuz
1 adet Limon Limon suyu da kullanabilirsiniz.

Patates Yuvasında Zeytinyağlı Bezelye

Sebze yemekleri denince hemen, vegan yemekler geliyor insanın aklına. Patatesli bezelye de onlardan bir. Bezelye yemeği yapıp beğenmeyen yok gibidir. O yüzden bu bezelye tarifini sizlerle paylaştık. Vegan yemekler içinde belkide en farklı tada sahip bu yemek her kesimden insanı cezbedecek güzellikte bir yemek tarifi.
Siz 4 kişiden kalabalıksanız malzemeler kısmında kişi sayısını kaç kişi iseniz o kadar ayarlayıp malzemelere ondan sonra bakabilirsiniz.
Ayrıca sayfanın altında yemek için geri sayım aracı ekli. Siz çalışırken yemek içeride pişsin. zamanı geldiğinde buradan takip edin:)

  • 40 dk
  • Serves 4
  • Medium

Ingredients

Directions

Share

Patates Yuvasında Zeytinyağlı Bezelye Tarifi

4 adet patatesin kabuklarını soyup, soymuş olduğunuz bu patatesleri uzunlamasına olacak şekilde ortadan ikiye kesin. İkiye kestiğiniz bu patateslerin ortalarını bir kaşık yada bıçak yardımıyla çukurlaştıracak şekilde keserek, içerisinde 2/3’üne kadar su olan oval bir kaba koyun. Bu işlemi diğer 3 adet patates için de uygulayın. Sudan çıkardığınız patatesleri bir tencerenin kenarlarına çukur kısımları yukarı bakacak şekilde dizin.

1 adet kabuğu önceden soyulmuş soğanı enlemesine dörde keserek tencerenin orta kısmına koyun. 2-3 bardak kadar bezelyeyi patateslerin üzerine yaydırarak dökün. Önceden sıktığınız 1 adet limonun suyunu yemeğin üzerine gezdirerek dökün. Aynı şekilde önceden sıktığınız 1 adet portakalın suyunu da yemeğin üzerine gezdirerek dökün.

Yemeğin üzerine 1 çorba kaşığı tuz ve 4 çorba kaşığı zeytinyağı koyun. Üzerine patateslerin seviyesine gelinceye kadar yani yaklaşık 1,5 bardak su koyun.

Bir pişirme kağıdından yaklaşık 30 santimetrelik bir parça kesin. Kestiğiniz parçayı dörde katlayın.
Katladığınız köşeyi tutup, sabit kalmasını sağlayarak iki kez ikiye katlayarak sivriltin. Daha önceden sabit tuttuğunuz köşeyi yani ucunu kesin. Kalan kısmını tencerenin ortasını merkez alarak ölçüp bir kez daha kesin ve kağıdı açın. Elde ettiğiniz ortası boş halkayı yemeğin üzerine örtün. Tencerenin kapağını kapayın ve ocağa alın. Kısık ateşte 25 dakika pişmeye bırakın. Bu sürenin sonunda altını kapayıp tezgaha
alın. Bir süre soğumasını bekleyin. Ilıyan yemeğin üzerindeki kağıdı kaldırın. Servise hazır hale getirin.

Ellerinize sağlık…
Sosyal medyada bizi takip etmeyi unutmayın.
Beğendiğin yemek tarifleri ile sayfamızı sosyal medyada paylaşmayı unutmayın:)

Print Friendly, PDF & Email
(Toplam 99 kez görüntülendi / Bugün 1 görüntülenme)

Organik Şef

Milföyden kolay baklava
previous
Milföyden Kolay Baklava
Tabbule Salatası
next
Tabbule Salatası
Milföyden kolay baklava
previous
Milföyden Kolay Baklava
Tabbule Salatası
next
Tabbule Salatası

Add Your Comment