Öksürüğün Çaresi Beyaz Afyon Çiçeği

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Ingredients

Tohumu ve kabuğu kullanılan Beyaz afyon çiçeği

Öksürüğün Çaresi Beyaz Afyon Çiçeği

ŞİFALI BİTKİLER İSİMLERİ VE FAYDALARI

Beyaz afyon çiçeği, başta iyi bir öksürük giderici olmasının yanısıra, sperm sayısı düşük olanlarında kullanması gereken bir bitkidir. Sperm arttıran yiyecekler arasında önemli bir yere sahiptir. Alternatif tıpta yıllardır kullanılan bu bitki günümüz ilaç sanayiinde de oldukça önemli yer tutar. İshale çare olan bu bitki faydası oldukça bol bir şifalı bitkidir.
Kullanım şekli için yazının devamını okuyunuz.
Her şifalı bitki ve alternatif tedavi yönteminde olduğu gibi bu bitkinin de tedavi amaçlı amaçlı kullanımından önce bir uzman yada doktora başvurulması gerektiği unutulmamalıdır.

  • Medium

Ingredients

Directions

Share

Beyaz Afyon Çiçeği Faydaları

Halk arasında beyaz haşhaş olarak ta bilinir.

Arapçası:   Haşhaş Zebedî.

Lâtincesi:   Papaver Somniferum.

Yetiştiği yer ve çeşitleri:   Hemen her yerde yetişir.

Kullanılan maddesi:   Tohumu, kabuğu.

Tıbbî Özellik ve Faydaları:

  • Bu bitkinin kabuğunu dövülerek zamkla yoğurduktan sonra nohut büyüklüğünde haplar yapıp her gece 5-6 tanesini ağız içinde çiğnediğiniz taktirde safradan dolayı olan kanlı ishali geçirir. Ayrıca yine bu bitkinin yâlnız kabuğundan yarım dirhem (2 gr.) kadar sabah ve yarım dirhem kadar akşam ağızda çiğnendiğinde, kanlı ishali keser. Ancak ihtilât yapmadan vermemelidir. Eğer kazurat(dışkı) siyah renkte gelmeye başladığı taktirde artık verilmez.
  • Beyaz haşhaş bitkisini su içinde pişirerek kıvama geldiği zaman bal ile beraber karıştırarak macun yapıldığında, bu macun müzmin ishale ve öksürüğe yararı görülür.
  • Beyaz afyon çiçeği tohumunu kullanırken dikkat etmek gerekir. İçilecek miktarın iki dirhemden (7 gr.) beş dirheme (17 gr.) kadar olduğu unutulmamalıdır. Uyku verici bir bitkidir. Kabuğu keyf vermek için kullanı­lır.
  • Taze haşhaş kabuğunu dövüp, un ile karıştırmak suretiyle katı urlara yakı yaparsanız yararlı etkilerini görürsünüz.
  • Bu bitki yılarca şifalı bitkiler alanında tıp uzmanlarının kullandığı bir bitkidir. Nezle, şiddetli öksürük, kan tükürme ve mide üşütmesine faydalı bir bitkidir. Bal ile karıştırılarak yenildiğinde meni(sperm)yi artırır.
  • Fazla kullanılması ciğere zarar verebilir. Muslihi(düzeltici) sakız olup; dalağa zarar verene de muslihi, râziyene(rezene)dir.
Print Friendly, PDF & Email
(Toplam 401 kez görüntülendi / Bugün 1 görüntülenme)

Organik Şef

Beyaz hardal otu
previous
Diş Ağrılarına Son Beyaz Hardal Otu
Talula, boru çiçeği, ak. karanfil
next
Boru Çiçeği Astımın Çaresi
Beyaz hardal otu
previous
Diş Ağrılarına Son Beyaz Hardal Otu
Talula, boru çiçeği, ak. karanfil
next
Boru Çiçeği Astımın Çaresi

Add Your Comment