Ödemin Çaresi Beş Parmak Ağacı

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Ingredients

Tohumu, yaprağı ve kökü kullanılan Beşparmak ağacı

Ödemin Çaresi Beş Parmak Ağacı

ŞİFALI BİTKİLER İSİMLERİ VE FAYDALARI

Yararları oldukça fazla olan beşparmak ağacı, ishal çözümü için bir bitkisel tedavi yöntemi olarak yıllardır alternatif tıpta kullanılmaktadır. Ağrıdımı kafayı duvarlara vurduran diş ağrısı için ve ödem giderici olarak kullanılan bu şifalı bitki yemen safranı olarak da bilinir.
Bitkinin kullanım şekli için yazının devamını okuyunuz.
Her şifalı bitkive alternatif tedavi yönteminde olduğu gibi bu bitkinin de tedavi amaçlı kullanımından önce bir uzaman veya doktora başvurulması gerektiği unutulmamalıdır.

 • Medium

Ingredients

Directions

Share

Beşparmak Ağacı

Daha çok yemen safranı ve ayid ağacı olarak bilinen beş parmak ağacı ballıbabagiller familyasının bir alt kolundan bir üyedir.

Arapçası:   Şecere-i İbrahim, Keff-i Meryem.

Farsçası:   Tohum-ı Dül Aşub.

Lâtincesi:   Vitex Ağnus-Caspus.

Yetiştiği yer ve çeşitleri:   Beş parmak ağacı daha çok su kenarlarında yetişen bir bitkidir.

Kullanılan maddesi:   Diğer adı yemen safranı olan bu bitkinin alternatif tıppın bir uzantısı olan şifalı bitkiler biliminde kullanılan kısmı tohumu, yaprağı ve köküdür.

Boyu 1.5 metreye ulaşan bu bitkinin tohumunun içilecek miktarı 7.5 gr dır. Kullanılırken dikkat edilmesi geren bir husus, baş ağrısı yapabilir. O yüzden aşırıya kaçmadan kullanmak gerekir. Ayrıca Meniyi de azaltabilir, bu durumda üstüne süt içmek gerekir.

Tıpda tohumu kullanılan bu bitkinin, tohumunun kokusu çok keskindir. Bu ağacın iyisinin, çay kenarlarında yetiştiği bilinir.

Tıbbî Özellik ve Faydaları:

  • Bu bitkiyi kullanarak basur kanlarını kesmek için, bitkinin suyunu içtikten sonra yaprağı da makata yakı gibi konulması lazım. Bunu tatbik ettiğinizde basur kanı durur.
  • Beş parmak ağacı bitkisinin suyu içildiği taktirde bağırsakta oluşan çıbanlara, siyatiğe, mafsal ağrılarına ve ishale yararı olur.
  • Yine bu bitki diş ağrılarına da doğal bir çözümdür. Diş ağrısını dindirmek için,bitkinin kökünü su içerisinde üçte biri gidene kadar pişirerek, geriye kalan kısım ile ağız çalkaladığında ve bir müddet ağız içinde tutulduğunda ağrının hafiflediğini göreceksiniz.
  • Yaprağını kurutup (ya da aktarlardan temin edip), döverek iyice ufalayıp irin kaplamış yaralara serpilirse, buradaki irinin kurutulmasına yardımcı olur.
  • Kökünü bal ile beraber tuz ile karıştırarak nasıra ve yaraya sürmek suretiyle uygulandığında etkisi çok çabuk gösterir.
  • Dövüldükten sonra pişirip, siracaya (deride ve genellikle de boyunda görülen, lenf boğumlarının şişkinliğiyle kendini gösteren bir tüberküloz türü) ve katı urlara yakı yapar gibi uygulanırsa etkisini hemen gösterir. Bu tatbik şekli basur içinde kullanılabilir.
  • Bitkinin kökünün suyu, akciğer ve karaciğer ağrılarına fayda gösterir. Boğaz yanmasına ve ağrılarına ve ayrıca ağızda oluşan yaralara çare olur.
  • Ayrıca bu bitkisinin sıtmaya da büyük faydası vardır. Yaprağının 3 dirhem (10 gram) kadarını kaynatıp içmek sıtmaya çare olur, sara için ise bir ay süre ile her gün yaprağından içmek gerekir. Sarılık hastalığı için, yaprağının öz suyu içilmelidir.
Print Friendly, PDF & Email
(Toplam 429 kez görüntülendi / Bugün 1 görüntülenme)
Besbase, Küçük Hindistan Cevizi
previous
Derde Deva Besbase (Küçük Hindistan Cevizi)
Sakız Dikeni, Beyaz Kurtluca Bitkisi
next
Beyaz Kurtluca Bitkisi Birçok Derde Deva Bir Bitkidir
Besbase, Küçük Hindistan Cevizi
previous
Derde Deva Besbase (Küçük Hindistan Cevizi)
Sakız Dikeni, Beyaz Kurtluca Bitkisi
next
Beyaz Kurtluca Bitkisi Birçok Derde Deva Bir Bitkidir

Add Your Comment