Lor Peyniri Tatlısı Nasıl Yapılır

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Ingredients

500 gram Lor peyniri
50 gram Tereyağı 0.75 kah. finc.
50 gram Toz şeker 0.75 kah. finc.
20 gram Un 0.5 dan az eksik kahve fincanı
20 gram İrmik 0.5 dan az eksik kahve fincanı
4 adet Yumurta sarısı
1 silme kahve kaşığı Karbonat
ŞURUBU İÇİN
750 gram Toz şeker 3 bardak
625 gram Su 2.5 bardak

Lor Peyniri Tatlısı Nasıl Yapılır

lorlu tatlı

Lor peyniri tatlısı nasıl yapılır? Merak edenler için bir şerbetli tatlı çeşitleri arasında bir lorlu tartı olan adı üstünde lor peyniri tatlısı, nefis tadı ile damaklarınızda unutulmaz bir tat bırakacak. Lor tatlısı sizin zaman zaman değil her zaman yapmak isteyeceğiniz, mayhoş tadı ile çocuklarınızın seveceği tatlılar dan.

  • Medium

Ingredients

  • ŞURUBU İÇİN

Directions

Share

Lor Peyniri Tatlısı Tarifi

Bir tencereye 4 adet yumurta sarısı ile üç çeyrek kahve finca­nı toz şeker koyduktan sonra bunları beş dakika kadar dövmelidir.

Sonra bu şekerli yumurta sarılarına sırası ile, 1 silme kahve kaşığı karbonat, erimiş fakat soğuk bir halde üç çeyrek kahve fincanı tereyağı ile kalbur, ya da kalınca delikli bir süzgeçten geçirerek iyice ufalanmış 500 gram lor peyniri kattıktan sonra hepsini birkaç kez ka­rıştırmalı sonra da bunlara yarım kahve fincanından az eksik ince ir­mik ile yarım kahve fincanından az eksik de un katarak tekrar birkaç kez karıştırmalı, bunları iyice birbirleriyle karıştırmalıdır.

Daha sonra elde edilen bu hamuru, içi hafifçe yağlanmış bir fırın tepsisine birer parmak ara ile bir sıkma torbası, ya da kaşıkla irice ceviz büyüklüğünde düzgün bir şekilde yuvarlaklar sıraladıktan sonra, hamurların alt ve üstleri iyice pembemsi bir renk alıncaya dek orta ısıdaki fırında aşağı yukarı 20-25 dakika arasında pişirmelidir.

Diğer taraftan bir tencereye 3 bardak toz şeker ile iki buçuk bardak su koyarak ateş üstünde karıştırmalı, şekerin erimesini sağla­dıktan sonra kaynamaya bırakmalı, şurup kaynar bir hal aldıktan son­ra on dakika kadar kaynatmalı, sonra da az koyumsu bir hal almış olan bu kaynar şurubu, fırındaki pişmiş ve kızarmış olan sıcak hamurların üstlerine katarak tepsinin üstüne bir kapak kapatmak ve tepsiyi tek­rar hafif fırına sürerek, tatlı şurubu iyice çekinceye kadar bunu on beş, yirmi dakika daha şurupla pişirmelidir.

Sonra tepsiyi fırından alarak tatlıyı soğumaya bırakmalı ve soğuduktan sonra tabaklara servis yapmalıdır.

NOT: Hamurlar bir tepsiye sıkılarak pişirilmiş ise, bunları daha kü­çük bir tepsiye almalı, iki tepside pişirilmiş ise sıkıştırarak bir tepsiye alındıktan sonra şurubu verilmeli ve üstlerine kapak ka­padıktan sonra tekrar fırına sürerek 20 dakika kadar daha pi­şirmelidir.

Lor peyniri tatlısı güzel oldu diyorsanız sizde arkadaşlarınızla ve sosyla medyada paylaşın ki bu lezzeti onşarda tatsın…
Beğendiğiniz tatlı tarifleri ile yemek tarifleri ve sayfamızı arkadaşlarınızla ve sosyal medyada paylaşmayı unutmayın…

Print Friendly, PDF & Email
(Toplam 225 kez görüntülendi / Bugün 1 görüntülenme)

Organik Şef

Fransız mutfağından erikli turta
previous
Erikli Turta Nasıl Yapılır
lor tatlısı
next
Lor Peyniri Tatlısı Tarifi
Fransız mutfağından erikli turta
previous
Erikli Turta Nasıl Yapılır
lor tatlısı
next
Lor Peyniri Tatlısı Tarifi

Add Your Comment