Krema (Çiğ Kaymak) Tarifi

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Ingredients

Süt

Krema (Çiğ Kaymak) Tarifi

evde krema yapımı

Çiğ kaymak sütün kendinde bulunan kaymak kısmıdır. Peki çiğ kaymak nasıl yapılır. Çiğ kaymak tarifi için yasının devamını okuyun...
Kaymağın ekşimesini önlemek ve tatlı kalmasını sağlamak ve yağı alınan sütü peynir yapmak için sağılınca hemen 60 santim derinliğinde bir kaba doldurup soğuk suya koyunuz. Sütün ısısının 10 -12 derecede bulunması için suyun derecesini ona göre düzenlemek gerekir. Zira sütün soğuk bulunmasından kaymaklanma süresi 48 saat devam eder ve takriben % 90 miktarında kaymak toplanmış olur. Kaymaklanma süresinin bittiğini anlamak için parmak kaymağa dokunulunca bulaşmamalıdır. Düz ve yassı bir tahta parçasını batırıp çıkardığınız vakit üzeri parlak ve kaymağa benzer bir madde ile sıvanmış bulunmamalıdır. Tahtanın açtığı delikten altındaki süt dışarı çıkmamalıdır.

  • Medium

Ingredients

Directions

Share

Krema (Çiğ Kaymak) Tarifi

Sütün, geniş bir kaba doldurup bir süre bıraktıktan sonra yüzüne katıca ve sarımtırak bir madde toplanır. Bu, krema, – yani (çiğ kaymak) dır. Krema tabakası sütün içinde bulunan yağ kürecikleriyle diğer maddelerden oluşur ve sütten daha hafif olduklarından yavaş yavaş sütün yüzüne çıkarlar, işte gayet makbul bir tereyağı yapmak için kullanılması uygun görülen ilkel madde bu kremadır. Krema iki şekilde çıkarılır :

1 — Sütü sağar sağmaz süzüp derinliği 10 santim fakat genişliği fazla, temiz bir kaba hemen doldurup havadar yere bırakınız. Bu yerin ısı derecesi olanaklıysa 12 -15 derece arasında olmalıdır. Kaymaklanma süresi bitinceye kadar süt asla sallanmamalıdır. 18 veya 24 saat sonra sütün yüzünde toplanmış olan kaymağı tahta kaşıkla alıp kâseye koyunuz. Bu şekilde % 80 kaymak alırsınız.

2  — Ayran makinesiyle krema çıkarmak: Bunun yöntemleri çoktur. Fakat gayet temiz ve dikkatli kullanmak gerekir. Bu, biraz zahmetlidir.

Print Friendly, PDF & Email
(Toplam 3.706 kez görüntülendi / Bugün 1 görüntülenme)

Organik Şef

ev yapımı süt kaymak
previous
Kaymak Nasıl Yapılır
lor peyniri görseli
next
Lor Peyniri Nasıl Yapılır
ev yapımı süt kaymak
previous
Kaymak Nasıl Yapılır
lor peyniri görseli
next
Lor Peyniri Nasıl Yapılır

Add Your Comment