Keşkülüfukara Tarifi (Saray Yöntemi)

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Ingredients

2000 gram Süt 8 bardak
300 gram Toz şeker 1.25 bardak
100 gram Hindistan cevizi 4 kahve fincanı hindistancevizi tozu
65 gram Pirinç unu 1.25 kahve fincanı
0.75 bardak Su sübye için
1 kahve kaşığı Tuz
100 gram İç badem
50 gram İç antep fıstığı arzuya bağlı olarak kullanılabilir
100 gram lohusa şekeri
150 gram Kaymak

Keşkülüfukara Tarifi (Saray Yöntemi)

Sütlü tatlı tarifleri

Features:
  Cuisine:

   Padişahların ve Sultanların yediği şekliyle keşkülüfukara sütlü tatlıyı hazırlamak isteyenlere naçizane tarifimiz...Sültan tatlısı, padişah tatlısı da diyebileceğimiz bir yöntemle sütlü tatlı keşkülüfukara yapılışı diğer keşkülü ü fukara tariflerinden aslında çok farklı değil. Küçük ayrıntılar büyük tatlar yaratır. Saraylarda yapılan keşkülüfukara tarifi için yazımızın devamını okuyun.

   • Medium

   Ingredients

   Directions

   Share

   Keşkülüfukara Tarifi

   Bir havana; iki üç defada olmak üzere 100 gram toz hindistan cevizi ile azar azar 2 kahve fincanı kadar da süt koyarak dövmeli, toz hindistan cevizlerinin olabildiğince ezilmelerini sağlamalı, sonra da toz hindistan cevizi olan sütü on dakika kadar savura savura kaynatmalıdır.

   On dakika sonra hindistan cevizli sütü bir tülbentten geçirerek başka bir tencereye aktardıktan sonra buna bir, bir çeyrek bardak toz şeker ile 1 kahve kaşığı da tuz katmalı ve sütü tekrar kaynamaya bırakmalıdır.

   Diğer taraftan başka bir kap veya kuşaneye bir, bir çeyrek kahve fincanı pirinç unu koyarak bunun üstüne, üç çeyrek bardak suyu sicim gibi akıtmalı ve bir taraftan da karıştırarak pirinç ununu su içinde eritmeli, sonra da bu karışımı kaynamakta olan şekerli süte yine sicim gibi akıtarak ve bir yandan da hızlıca karıştırarak iyice yedirmelidir.

   Sonra içinde pirinç unu olan sütü, hafif bir düğün çorbası kıvamına gelinceye dek durmadan karıştırmalı, pişirmeli ve tencereyi ateşten alarak hemen kâse, ya da uzun büyük tabaklara bölmeli ve iyice soğumaya bırakmalıdır.

   Soğuyunca; tam ortalarına, bir taşım kaynatarak iç kabukları ayıklanmış ve bıçakla orta incelikte kıyılmış 50 gram antep fıstığı, fıstığın iki taraflarına da yine bir taşım suda kaynatılarak iç kabukları ayıklanmış üç beş su yıkanmış 100 gram bademi kıymadan olduğu gibi yaydıktan sonra badem ile kıyılmış antep fıstıklarının aralarına, arzu edilirse ve dövülerek kum haline getirilmiş 100 gram lohusa şekerini karıştırmalı ve tabakların başlarına da küçük parçalara kesilmiş kaymak yerleştirdikten sonra, keşkülü servis yapmalıdır.
   Beğendiğiniz keşkülü ü fukara tatlısı ile sütlü tatlı tarifleri ve sayfamızı arkadaşlarınızla ve sosyal medyada paylaşmayı unutmayın…

   Print Friendly, PDF & Email
   (Toplam 75 kez görüntülendi / Bugün 1 görüntülenme)

   Organik Şef

   Keşkülü ü fukara tatlısı pastahane de yapılan
   previous
   Keşkülüfukara Tarifi (Muhallebicide Yapılan)
   Kolay hamur yapımı
   next
   Evde Hamur Nasıl Yapılır
   Keşkülü ü fukara tatlısı pastahane de yapılan
   previous
   Keşkülüfukara Tarifi (Muhallebicide Yapılan)
   Kolay hamur yapımı
   next
   Evde Hamur Nasıl Yapılır

   Add Your Comment