Keşkül-ü Fukara (Beyrut Yöntemi) Tarifi

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Ingredients

2000 gram Süt 8 bardak
300 gram Toz şeker 1.25 bardak
65 gram Pirinç unu 1.25 kah. finc.
0.75 bardak Su
2 kahve kaşığı Tuz
ÜSTÜNÜN ŞURUBU İÇİN
180 gram Toz şeker 0.75 bardak
125 gram Su 0.5 bardak
1 tatlı kaşığı Limon suyu
ÜZERİNE
100 gram İç badem
50 gram İç antep fıstığı
100 gram Kaymak

Keşkül-ü Fukara (Beyrut Yöntemi) Tarifi

KEŞKÜLÜ Ü FUKARA TATLISI

Cuisine:

  Sütlü tatlı keşkülü fukara tarifi Osmanlıdan günümüze gelmiş bir nefis tatlı tarifidir. Bu yazımızda elimizden geldiğince beyrut yöntemi keşkülü fukara yapımı anlatmaya çalışacağız. Bu keşküle, kıyılmış badem, ya da antep fıstığı kullanılmaz. Bunlara konacak badem ve antep fıstıklarının herhalde bütün olmaları gerekir. Kolay tatlı tarifi keşkülü ü fukara tatlısı için yazımının tarif kısmına bir göz atın.

  • Easy

  Ingredients

  • ÜSTÜNÜN ŞURUBU İÇİN

  • ÜZERİNE

  Directions

  Share

  Keşkül-ü Fukara (Beyrut Yöntemi) Tarifi

  Küçük bir kaba; üç çeyrek bardak toz şeker, yarım bardak su ile bir tatlı kaşığı limon suyu koyarak karıştırmalı, şekerin su içinde erimesi sağlandıktan sonra şurubu kaynamaya bırakmalı ve kaynar bir hal aldıktan sonra şurubu ortalama beş dakika kadar kendi halinde kaynatarak, 33 – 34 derece koyulukta bir şurup haline getirmeli ve iyice soğumaya bırakmalıdır.

  Diğer taraftan bir tencereye 2000 gram süt, bir, bir çeyrek bardak toz şeker ile 1 kahve kaşığı da tuz koyarak, arada bir karıştırmalı, şekerli sütü kaynamaya bırakmalıdır.

  Süt kaynamakta iken bir başka kaba; bir, bir çeyrek kahve fincanı pirinç unu koyarak, üstüne; üç çeyrek bardak suyu sicim gibi akıtmalı ve bir taraftan da karıştırarak pirinç ununu su içinde eritmeli, sonra da bu karışımı kaynamakta olan şekerli süte yine sicim gibi katmalı ve bir taraftan da hızlıca karıştırarak yedirmelidir.

  (Farklı bir Keşkül-ü Fukara Tatlısı yapımı için “Keşkül-ü Fukara Tatlısı Nasıl Yapılır” yazımıza bakabilirsiniz)

  Sonra içine pirinç unu katılmış şekerli sütü, hafif düğün çorbası kıvamında bir koyuluğa gelinceye dek durmadan karıştırmalı, pişirmeli ve tencereyi ateşten alarak hemen kâse, ya da büyük uzun tabaklara aktararak iyice soğumaya bırakmalıdır.

  Soğuyunca, tam ortasına; küçük parçalara ayrılmış kaymak, kaymağın bir tarafına bir miktar suda bir taşım kaynatmalı, kabukları ayıklanmış bütün badem, diğer tarafına da, yine bir miktar suda bir taşım kaynatarak kabukları soyulmuş tuzsuz antep fıstığı yerleştirmeli ve tam servis edileceği zamanda üstüne; hazırlanmış ve iyice soğumaya bırakmış olduğumuz şurubu bölmeli ve hemen servis yapmalıdır.
  beğendiğiniz tatlı tarifleri ile ikramlık tarifler ve sayfamızı arkadaşlarınızla ve sosyal medyada paylaşmayı unutmayın…

  Print Friendly, PDF & Email
  (Toplam 300 kez görüntülendi / Bugün 1 görüntülenme)

  Organik Şef

  keşkülü fukara tatlısı görseli
  previous
  Keşkül-ü Fukara Tatlısı Nasıl Yapılır
  sütlü muhallebi tarifi nefis yemek tarifleri
  next
  Sütlü & Bademli Muhallebi Nasıl Yapılır
  keşkülü fukara tatlısı görseli
  previous
  Keşkül-ü Fukara Tatlısı Nasıl Yapılır
  sütlü muhallebi tarifi nefis yemek tarifleri
  next
  Sütlü & Bademli Muhallebi Nasıl Yapılır

  Add Your Comment