Kazandibili Muhallebi Yapılışı

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Ingredients

1750 gram Süt 7 bardak
35 gram Toz şeker 0.5 kah. finc.
40 gram Nişasta 0.75 kah. fincanı
75 gram Pirinç unu 1.5 kahv. finc.
1.5 bardak Su
1 kahve kaşığı Tuz
200 gram Pudra şekeri 1.25 bardak
1 kahve fincanı Gül suyu

Kazandibili Muhallebi Yapılışı

sütlü tatli tarifleri

Dibi tutmuş muhallebi, yada yanık muhallebi olarak ta bilinen kazandibi, tadıyla biraz farklı ama o kadar lezzetli bir sütlü tatlıdır... Kazandibi yapımı sütlü tatlı muhallebi yapılışı ile neredeyse aynı şekildedir. Kazandibili muhallebi yapılışı ise bir çok yönü ile aynı evde muhallebi yapımı ile aynıdır.

  • Easy

Ingredients

Directions

Share

Kazandibili Muhallebi Tarifi

Tarifimizde gösterilen malzeme ile ve şekersiz muhallebi nasıl yapılır tarifimizde olduğu gibi şekersiz mahallebi yaparak tencereyi ateşten almalıdır.

(Veya 2000 gram sütle Şekersiz Muhallebi (Muhallebicide Yapılan) Tarifi yapılmalıdır.)

Sonra ateşten almış olduğumuz muhallebiyi soğutmadan derhal bir, bir buçuk parmak kalınlığında olarak kenarlı ve yayvanca bir tepsiye dökerek, çok kuvvetli ateşe oturtmalı ve tepsiyi daima çevirerek altının iyice tutmasını sağlamalıdır.

(Muhallebi tepsisinin her bir tarafını eşit olarak ve İyice tuttuğunu anlayabilmek İçin: tepside pişmekte olan mahallebinin her bir tarafına olmak üzere kaşık batırarak dibine vurmak, altımn tutup tutmadığını kontrol etmelidir. Vurulduğunda, madensel ses çıkaran yerler henüz tutmamış, tok ses çıkaran yerler de tutmuş demektir. O durumda, tutmamış olan yerleri tekrar ateşe göstererek, diplerinin tutmasını sağlamalıdır.)

Bundan sonra dibi tutmuş tepsiyi ateşten alarak iyice soğuması için üç, dört saat kadar bir tarafa bırakmalı, sonra da kazan dibi mahallebiyi tepside dört köşe parçalara kestikten sonra kesilen her bir parça kazandibini bir bıçak, ya da sıvacıların mala dedikleri demir ıspatula ile altlarını kazırcasına tepsiden alarak, yanmış, yani alt kısımları üste getirilmiş olarak bir tabağa almalı, üstlerine pudra şekeri ve gül suyu gezdirerek servis yapmalıdır.
Beğendiğiniz tatlı tarifleri ile ikramlık tarifler ve sayfamızı arkadaşlarınızla ve sosyal medyada paylaşmöayı unutmayın…

Print Friendly, PDF & Email
(Toplam 1.169 kez görüntülendi / Bugün 1 görüntülenme)

Organik Şef

Pastane usulü şekersiz muhallebi
previous
Şekersiz Muhallebi (Muhallebicide Yapılan) Tarifi
sütlaç tarifi
next
Sütlaç Tarifi
Pastane usulü şekersiz muhallebi
previous
Şekersiz Muhallebi (Muhallebicide Yapılan) Tarifi
sütlaç tarifi
next
Sütlaç Tarifi

Add Your Comment