Kaymaklı Elma Tatlısı Tarifi

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Ingredients

1000 gram Elma Amasya ya da Gümüşhane elması
850 gram Su 3.5 bardak
500 gram Toz şeker 2 bardak
1 tatlı kaşığı Limon suyu
ÜZERİNE
200 gram Kaymak 2 lüle

Kaymaklı Elma Tatlısı Tarifi

pratik elma tatlısı

Elma tatlısının nefis olabilmesi için, Amasya ve Gümüşhane elması kullanmak gerekir.
Elmayla yapılan tatlılar arasında en çok yapılan ve sevilen kaymaklı elma tatlısını zevkle yapıp afiyetle yemeniz, yedirmeniz dileğiyle...
Adı üstünde kaymaklı tatlı olan kaymaklı elma tatlısı tarifi için yazımızın tamamını okuyunuz...

  • Easy

Ingredients

  • ÜZERİNE

Directions

Share

Kaymaklı Elma Tatlısı Tarifi

Bir yayvanca tencereye üç buçuk bardak su koyduktan sonra, teker teker olmak üzere, kabukları soyulmuş ve çekirdek kısımları çıkarılarak ortaları delik bir hale getirilmiş, ya da ikiye kesildikten sonra çekirdekleri çıkarılmış 1000 gram elma koymalıdır.

(Elmaların kabuklarını soyduktan sonra, ikiye kesmeden ortalarındaki çekirdek kısmını, elma çekirdeği çıkarmaya özgü boru şeklindeki bir gereçle çıkarmalıdır. Bu işlemi de: elmanın üst tarafındaki çekirdek kısmından aşağı doğru bastırarak ve gereç diğer taraftan çıktıktan sonra tekrar yukarı doğru çekip çıkararak çekirdek kısımları temizlenmelidir. Bir de her soyulan ve iç kısmı çıkarılan elmayı hemen tenceredeki suya atarak bütün elmaları temizlemelidir. Hemen suya atılmayan elmalar kararırlar.)

Elmaların ayıklanması sona erince tencerenin kapağını kapatarak, elmalar yumuşak bir hal alıncaya dek, bunları kuvvetlice ateşte pişirmeli, sonra da elma tenceresine, 2 bardak toz şeker ile 1 tatlı kaşığı da limon suyu katarak çok kuvvetli olmayan ateşte elmaları 10-15 dakika kadar da şekerle pişirmelidir. Daha sonra tencereyi ateşten alarak iyice soğumaya bırakmalı ve soğuduktan sonra, elmaların delik kısımlarını üste getirerek tabağa döşemeli, üstteki delik kısımlarına da, taşarcasına, 2 lüle kaymağı bölerek oturttuktan sonra kaymaklı elma tatlısını servis yapmalıdır.

(İkiye kesilerek pişirilen elma tatlılarının kesilmiş taraflarını alta getirilmiş olarak tabağa döşemeli ve üstlerine de kaymak oturtmalıdır.)

Beğendiğiniz tatlı tarifleri ile ikramlık tarifleri ve sayfamızı arkadaşlarınızla ve sosyal medya da paylaşmayı unutmayın…

Print Friendly, PDF & Email
(Toplam 141 kez görüntülendi / Bugün 1 görüntülenme)

Organik Şef

güllaç tarifi arda
previous
Bademli Güllaç Tarifi
keşkülü fukara tatlısı görseli
next
Keşkül-ü Fukara Tatlısı Nasıl Yapılır
güllaç tarifi arda
previous
Bademli Güllaç Tarifi
keşkülü fukara tatlısı görseli
next
Keşkül-ü Fukara Tatlısı Nasıl Yapılır

Add Your Comment