Kayısı Yada Zerdali Marmelatı Nasıl Yapılır

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Ingredients

1000 gram Kayısı ya da zerdali
750 gram Su
860 gram Toz şeker

Kayısı Yada Zerdali Marmelatı Nasıl Yapılır

kayısı marmelatının yapılışı

Marmelat yapmak için en doğru şeker dozunu saptamak istenirse: 1000 gram kayısı ya da zerdalinin çekirdeklerini ayıkladıktan sonra tartmak ve kayısılara aynı miktarda şe­ker katmalıdır.
Kayısı ile yapılan marmelatların lezzeti, zerdali kadar nefis olmakla beraber, zerdali marmelatının rengi, kayısıdan daha parlak ve daha tatlı sarıdır. Ayrıca, kayısı, zerdaliye oranla daha tatlı olması bakımından kayısıyla marmelat yapıldığında, marmelat kıvama gelip de tencereyi ateşten almadan, buna 2 tatlı kaşığı da limon suyu sıkmalı ve hemen tencereyi ateşten olmalıdır.
Kokusu üzerine sinmiş doğal, mevsiminde toplanmış olan kayısıyla yaparsanız bu marmelatı, bütün sene sanki daha dün yapmışınız gibi sofralarınızı süsler, kahvaltılarınıza tat verir...
Peki doğal kayısı marmelatı nasıl yapılır? Marmelat yapılışı çoz korkulacak bir iş değildir. Zerdali marmelatı ile aynı tarife sahip olan kayısı marmelatı sofralarınıza renk katar. Kahvaltılarınızın vazgeçilmezi olur.

  • Medium

Ingredients

Directions

Share

Zerdali Yada Kayısı Marmelatı Tarifi

Yıkanmış 1000 gram kayısı; ya da zerdalinin çekirdeklerini çıkardıktan sonra bir tencereye koymalı ve üstlerine 75 gram da su kat­tıktan sonra, kayısı ya da zerdaliler püremsi, ezik bir hal alıncaya dek dar, orta ısıdaki ateşte daima karıştırarak pişirmeli ve delikleri çok büyük olmayan kevgir ya da kalburdan geçirmelidir.
Sonra, püre haline gelmiş olan bu kayısılara; 860 gram da toz şeker kattıktan sonra, şekerli kayısı püresi tutkal gibi iyice yapışık bir hal alıncaya dek, aşağı yukarı 15 dakika daha karıştırarak pişirmelidir.
Bundan sonra, kıvama gelmiş olan marmelâtı ateşten alarak, ancak 15 dakika kadar soğumaya bırakmalı, sonra da marmelât henüz soğumadan kavanozlara alıştırarak doldurmalı ve kapaklarını sıkıca ka­payarak saklamalıdır.

(Kayısı ve zerdalilerde fazlaca miktarda jelatin hassası olması dolayısıyle, marmelât soğumaya başlayınca, hemen donar. Bu nedenle marmelatı, kavanozlara sıcak olarak ve azar azar alıştırarak doldurmalıdır. Aksi halde, kavanozlar sıcağa dayanamayarak kırdırlar.)

Kayısı marmelatı tarifini beğendi iseniz arkadaşlarınızla ve sosyal medyada paylaşmayı unutmayın.
Beğendiğiniz tatlı tarifleri ile yemek tarifleri ve sayfamızı arkadaşlarınızla ve sosyal medyada paylaşmayı unutmayın…

Print Friendly, PDF & Email
(Toplam 832 kez görüntülendi / Bugün 2 görüntülenme)

Organik Şef

kestane tatlısı
previous
Kestane Şekeri Nasıl Yapılır
Güveçte sütlaç
next
Fırın Sütlaç Güveç İçinde Nasıl Yapılır
kestane tatlısı
previous
Kestane Şekeri Nasıl Yapılır
Güveçte sütlaç
next
Fırın Sütlaç Güveç İçinde Nasıl Yapılır

Add Your Comment