İyi Bir Kadayıf Tatlısı Yapmak İçin Gerekli Bilgiler

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

İyi Bir Kadayıf Tatlısı Yapmak İçin Gerekli Bilgiler

İyi bir kadayıf tatlısı yapmanın püf noktası

İyi bir tatlı kadayıf tatlısı nasıl yapılır? Tatlı yapmanın püf noktaları ve kadayıf tatlısı yapımını merak den siz değerli okuyucularımız, sizler için elimizden geldiğince anlatmaya çalıştık. umarım başarılı olmuşuzdur. Kadayıf tatlınızı bu yazıda yazılan ip uçlarına göre yaparsanız, değmen aşçılara taş çıkarırcasına lezzetli yedikçe yenen bir tatlı yaparsınız ve adınızı arkadaş çevresinde dilden dile taşırsınız...
Yazımızı ve Tariflerimizi beğendiyseniz arkadaşlarınızla ve sosyal medyada paylaşmayı unutmayın...

  • Medium

Ingredients

Directions

Share

YASSI KADAYIF TATLILARI

Bu tatlıların nefis olabilmeleri için, kadayıf hamurlarının olanakça taze ve has undan yapılmış ve çok beyaz olmaları gerekir. Bayat ya da esmer kadayıf hamurları ile hazırlanan kadayıf tatlıları, sert ve kayış gibi olurlar.

EKMEK KADAYIFI TATLILARI

Bu tatlılarda kullanılacak kadayıf ekmeklerinin de, taze ve has undan yapılmış olmaları gerekmesinden başka, kadayıfların düğmesiz yani içinde düğme büyüklüğünde ve şeklinde hamur kalmış katı kısımlarının bulunmaması, ince ve her tarafı eşit kalınlıkta olmalıdır. Bayat kadayıflar, ıslatıldıklarmda, kırılarak dağılacakları gibi, has undan yapılmamış olan kadayıflar da gereği kadar büyümezler. Düğmeli denen kadayıfların içindeki düğme şeklindeki hamurlar ne su ne de şurup çekmeyeceği için katılıklarını saklarlar. Bir tarafları kalın, bir tarafları ince olan kadayıfların ise, kalın taraflarındaki su kolayca buharlaşacağı için bu kısımlar, tatsız ve suluca, ince kısımlar da gereğinden fazla tatlı ve ağdalı olur. Kadayıf ekmeklerinin bir de, tatlı yapmadan uzun süre dayanabilen gevrekleştirilmiş olanları vardır ki, bunlara bayat ekmek denilemez, bu kadayıflar aynen, gevrek yapar gibi, bir gün bayatlatıldıktan sonra tekrar fırına sürülerek kurutulmalıdır ki, böyle uzun süre küflenmeden dayanabilsin ve istenildiği zaman da ekmekler dağılmadan bunlarla kadayıf yapılabilsin. Bu gibi ekmeklerle yapılan tatlılar, tazesi kadar nefis olmamakla beraber, fırınlamadan evde ya da satılamayarak dükkânda kalmış bayat ekmeklerde olduğu gibi küflenme ve dağılma tehlikesi yoktur.

TEL KADAYIFI TATLILARI

Tel kadayıfı tatlılarının nefisliği ve özellikle tel tel olabilmeleri, bir parça da kadayıf hamurlarının kalite ve yapılış tarzına bağlıdır. Tel kadayıfların olanağınca beyaz olmaları gerekmesinden başka, aynı zamanda telleri ince dökülmüş ve hamursuz olmalıdır. Sonra, tatlı yapılacak tel kadayıflar ne çok yaş, ne de çok kuru olmalıdır. Bir de, reçetemizde gösterildiği şekilde, kadayıfları daima bol yağda pişirmeli ve kadayıflar piştikten sonra da yağını süzmelidir (Kadayıfların içinden süzülen yağ, diğer herhangi bir yemek ya da tatlıda tekrar kullanılabilir.) Az yağda pişirilen kadayıflar bunların fırında az veya çok pişirilmelerine göre, lapa gibi ezik ya da çok katı bir hal alırlar.

Print Friendly, PDF & Email
(Toplam 4.444 kez görüntülendi / Bugün 1 görüntülenme)

Organik Şef

sütlü tatlı yapmanın püf noktası
previous
İyi Bir Sütlü Tatlı Yapmak İçin Gerekli Bilgiler
adaçayı etkileri
next
Adaçayı Nasıl İçilmeli
sütlü tatlı yapmanın püf noktası
previous
İyi Bir Sütlü Tatlı Yapmak İçin Gerekli Bilgiler
adaçayı etkileri
next
Adaçayı Nasıl İçilmeli

2 Comments Hide Comments

Add Your Comment