İshale Çare Balık Sazı

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Ingredients

Meyvesi ve dalları kullanılan Balık sazı

İshale Çare Balık Sazı

ŞİFALI BİTKİLER İSİMLERİ VE FAYDALARI

Samar olarak da bilinen balık sazı bitkisi yılan sokmasına karşı etkili bir şifalı bitkidir. Doğada yaşam dahilinde bilinmesi gereken bir bitki olan bu balık sazı bitkisi, aynı zamanda bitkisel ishal ilacı olarak yıllardır alternatif tedavi yöntemleri içinde kullanılır.
Her şifalı bitki ve alternatif tedavi yönteminde olduğu gibi bu şifalı bitkinin de tedavi amaçlı kullanımından önbce bir uzman yada doktora başvurulması gerektiği unutulmamalıdır.

  • Medium

Ingredients

Directions

Share

Balık Sazı Faydaları

Halk arasında samar, kova otu, kara hasırlık, kız sazı gibi adlarlada bilinir.

Arapçası:   Semâr el-husr, Esel.

Lâtincesi:   Juncus acutus.

Yetiştiği yer ve çeşitleri:   Anadolu toprakları içerisinde, Antalya’da ve çevresinde yetişir. Üç farklı çeşidi bulunur. Su içerisinde ve su kenarlarında, deniz kenarlarında yani daha ziyade sulak yerlerde yetişip, üreyen bir ot çeşididir.

Kullanılan maddesi:   Meyvesi ve dallarından fayda sağlanır.

Tıbbî Özellik ve Faydaları:

  • Kara renkte tohumları bulunan çokca kardeşlenmiş ve yeşil renkli saplardan oluşan bir bitkidir. Uyku sorunu çekenler için meyveli çeşidinden meyvesini tüketenlere uyku verir. Bitkisel sakinleştirici özelliği vardır. Kovalık otu aynı zamanda yatak altına serilip yatıldığında, insanı uyutur. Fazla miktarda kullanılması durumunda baş ağrısı yaptığı söylenmektedir. Bazı bölgelerde bu ot hasır yapımında kullanılır.
  • Meyvesiz olan diğer türünü kavurmak suretiyle sancı yapan urların ve şişlerin üzerine sürerek kullanımında derhal ağrılı bölgenin ağrısını bitirir.
  • İshal sorunu çekenlerden bitkisel yollarla kurtulmak isteyenler bu bitkinin meyveli türünün meyvesi kavrulup üzüm şurubuna karıştırılarak tüketilmesi kabız yapar, aşırı kullanılmasından kaçınıldığı taktirde ishalden kurtarır, kanı durdurarak, idrarı artırır.
  • Yılan sokmasına karşı dallarını döverek ezip yakı misali ısırığın üzerine basılırsa kısa sürede yararı görülür. Dolayısıyla doğada yaşam koşulları için akıldan çıkarılmayacak bir bitkidir. Özellikle dağcılıkla uğraşanların her an karşılaşabileceği bir durum olan yılana karşı faydası bol bir bitkidir.
  • Kova otunun bir diğer çeşidinin uçlarında tohuma benzer pıtraklar mevcuttur. Bu üçüncü türü, daha tazeyken çayırda at ve katırın yemesi durumunda derhal ölür. Lakin bu tür tazeliğini kaybettikten sonra kurumaya başladığında bundan böyle hayvana zarar vermez. Bu türün zararı sadece at ve katırlaradır. Diğer hayvanlara bir zarar vermez.
Print Friendly, PDF & Email
(Toplam 233 kez görüntülendi / Bugün 1 görüntülenme)
Balık otu
previous
Baş Ağrısına Deva Balık Otu (Fesleğen)
Ballıbaba otu
next
Prostata Deva Ballı Baba Bitkisi
Balık otu
previous
Baş Ağrısına Deva Balık Otu (Fesleğen)
Ballıbaba otu
next
Prostata Deva Ballı Baba Bitkisi

Add Your Comment