Hindistancevizli Güllaç Tarifi

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Ingredients

1000 gram Süt
1.75 bardak Toz şeker
10 adet Güllaç yaprağı

Hindistancevizli Güllaç Tarifi

güllaç tatlısı

Hindistan cevizli güllaç yapımı, Lezzetli bir tatlı yapmak için iyi bir yöntem. Ramazan ayında iftardan sonra yemek için yapılan güllaç tarifi için yazıdaki talimatlara uyun. Dilenirse; sütü çekmiş güllaçların üstlerine az haşlanmış, kabukları ayıklanmış ve makineden çekilmiş tuzsuz antep fıstığı serperek de güllaç tatlısı süslenebilir.

  • Easy

Ingredients

Directions

Share

Hindistancevizli Güllaç Tarifi

Tarifimizin mahallebi bölümünde gösterilen malzeme ile ve fıstık yerine, hindistan cevizi tozu kullanarak Hindistan Cevizli Muhallebi Nasıl Yapılır adlı yazımızda olduğu gibi, bir parça koyuca olmak üzere hindistancevizli muhallebi yaparak iyice soğumaya bırakmalı ve soğuduktan sonra da muhallebiyi 10 eşit parçaya ayırmalıdır.

Sonra 1000 gram kaynamış süte bir üç çeyrek bardak toz şeker katarak, karıştırmalı, şekerin süt içinde erimesini ve sütün soğumasını sağlamalı, sonra da şekeri erimiş ve soğumuş sütü büyükçe ve yuvarlak bir tepsiye dökerek buna, sert ve bozuk kısımları çıkarılmış 10 adet güllaç yaprağını teker teker batırmalı sonra da batırılan her güllaç yaprağını fazla olmamak üzere az yumuşak bir hal alıncaya kadar sütte yatırmalı, sonra da hemen sütten çıkararak dört bir ucunu üste kıvırmalı, güllacı iki kat yapmalı, sonra da ortasına parçalara ayırmış olduğumuz muhallebiden koyduktan sonra güllacın dört ucunu muhallebinin üstüne doğru kapatarak muhallebileri görünmez hale getirmeli ve sonra da her sarılan güllacı tabağa döşeyerek bütün güllaçları böylece mahallebilemeli, sarmalı ve tabağa döşemelidir.

(Güllaçların üste kıvrılan tarafları tabağın altına gelecektir.)

Güllaçların sarılmaları ve tabağa döşenmeleri sona erince, üstlerine tepsideki bütün şekerli sütü katarak güllaçların sütü iyice çekmesi için yarım saat kadar bir tarafa bırakmalı ve servis yapmalıdır.

(Daima güllaçların alt kısımları sütü çeker ve üstleri kuruca kalır; bundan ötürü ikidebir tabaktaki sütten kaşık kaşık alarak güllaçların üstüne dökmelidir.)

Beğendiğiniz güllaç tarifleri ile sütlü tatlılar tarifleri ve yazımızı arkadaşlarınızla ve sosyal medyada paylaşmayı unutmayın…

Print Friendly, PDF & Email
(Toplam 398 kez görüntülendi / Bugün 1 görüntülenme)

Organik Şef

Kolay hamur yapımı
previous
Evde Hamur Nasıl Yapılır
yaz için salata tarifleri
next
Patatesli Yaz Salatası Tarifi
Kolay hamur yapımı
previous
Evde Hamur Nasıl Yapılır
yaz için salata tarifleri
next
Patatesli Yaz Salatası Tarifi

Add Your Comment