Esmer Aşure Nasıl Yapılır

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Ingredients

250 gr Buğday 1,5 bardak kadar dövülmüş - aşurelik
50 gram Pirinç Bardağın 4/3’ü kadar
7500 gram Su 30 bardak
550 gram Toz şeker 2 Tam + 1 çeyrek bardak
25 gr Kuş üzümü
150 gr Üzüm Çekirdeksiz olan sultani üzüm çeşidini kullanınız.
100 gr Badem içi
100 gr Ceviz içi
50 gr Fındık
50 gr Kuru kayısı
1 kahve fincanı Gül suyu
3 diş Karanfil
1,5 kahve kaşığı Zencefil

Esmer Aşure Nasıl Yapılır

aşure tarifi nefis yemek tarifleri

Cuisine:

  Aşure ayı geldimi herkes evinde olan malzemelerle aşure yapıp eşe dosta dağıtır. Aslında aşure malzemeleri evde olan her malzemedir. Dolayısı ile aşure yapımı için evdeki malzemeler yeterlidir. Tabi bu ekstra malzeme almayı engellemez. Ekleyeceğimiz küçük ekler aşuremizin tadını farklılaştırır ve lezzet katar. Bizde elimizden geldiğince lezzetli bir esmer aşure tarifi sizlere aktarmaya çalışacağız.
  Umarım beğenerek yersiniz...

  • Medium

  Ingredients

  Directions

  Share

  Esmer Aşure Tarifi

  Bir tencereye bir buçuk bardak kadar dövülmüş – aşurelik buğday konur, kahve için kullanılan fincanla 3 çeyrek dolusu pirinç ile üzerini iyi kaplayabilecek kadar su ekledikteten sonra hepsini ertesi güne kadar, suda bırakarak buğdayların şişmesini sağlamalıdır.

  Bir sonraki gün pirinç ve buğday ıslatılan suyu dökerek onun yerine 30 bardak taze su eklenmeli.

  Buğdaylar piştikten ve iyice yumuşak oluncaya dek, bunları ortadan bir düşük ateşte, yaklaşık 6 – 7 saat kadar pişirmek gerekir.

  Ardından buğdayları içinde pişirilen suyla beraber, bir süzgeç ya da ince delikli bir kevgire dökerek iyice yumuşamış olan buğday ve pirinçlerin üstlerine tahta kaşıkla iyice bastırarak ve buğday özlerini ezerek, püre halinde süzgeç ya da kevgirden geçirmek gerekir.

  Süzgeç üstünde kalan buğday posası işe yaramaz bu yüzden atılır.

  Ardından da süzgeçten geçirmiş olduğumuz bu buğday özlü suyu, aşağı yukarı 3500 – 3750 gr kadar yada 14 -15 bardak gelecek kadar azaltmalıdır.

  Bu miktardan daha az gelen suya bir miktar daha su katarak 14 bardağa çıkarmalı, bu miktardan daha fazlaysa, bir süre kapaksız kaynatarak 14-15 bardağa indirmelidir.

  Sonra süzgeçten geçirerek sağlanan bu 12 bardaklık buğday özlü su karışımına 2 tam + 1 çeyrek bardak toz şeker katılarak orta ısıdaki ateşte karıştırmalı, şekerin erimesini sağlamalı, sonra da, şekerli buğday suyu düğün çorbasından az daha koyu kıvama gelecek kadar ancak biraz taşana kadar kaynatmalıdır.

  Sonra, az koyu kıvamdaki bu şeker karışımlı buğday suyuna, hepsi ayıklanmış ve yıkanmış 25 gr kuş üzümü, 150 gr sultan  üzümü, küçük kesilmiş 100 gr kayısı kurusu eklenerek bir miktar suda biraz taşana kadar kaynatılır.

  arak iç kabukları soyulmuş 100 gram iç badem, küçük parçalara ayrılmış 100 gram ceviz içi, kavrulmuş 50 gram fındık, 3 diş karanfil, 1 kahve konan fincanla gül suyu ve yarım kahve kaşığı da zencefil katarak, bunları ancak biraz taşana kadar daha kaynatmalı, sonra da tencerenin altını kapatarak kaselere bölmeli ve iyice soğuduktan sonra üstlerini üzüm, nar, badem ve cevizle süslemeli ve servis yapmalıdır.

  NOT: Aşureye katılmakta olan ceviz, badem ve diğer malzeme, aşurenin içine atılmayarak, ancak kâse ve tabakta soğuduktan sonra üstüne konacak olursa aşure daha beyaz renkte olur.
  Beğendiğiniz tatlı tarifleri ile yemek tarifleri ve yazılarımızı arkadaşlarınızla ve sosyal medya üzerinde paylaşmayı unutmayın…

  Print Friendly, PDF & Email
  (Toplam 289 kez görüntülendi / Bugün 1 görüntülenme)
  vanilyalı krema nasıl yapılır
  previous
  Vanilyalı Krema Tarifi
  Nazlaç Tarifi
  next
  Nazlı Aş (Nazlaç) Nasıl Yapılır
  vanilyalı krema nasıl yapılır
  previous
  Vanilyalı Krema Tarifi
  Nazlaç Tarifi
  next
  Nazlı Aş (Nazlaç) Nasıl Yapılır

  Add Your Comment