Ekmek Tatlısı (Dövülmüş) Nasıl Yapılır

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Ingredients

110 gram Galeta tozu 1 tepeleme bardak ya da yerine dövülmüş ekmek kullanabilirsiniz
6 adet Yumurta
1 silme kahve kaşığı Karbonat
ŞURUBU İÇİN
500 gram Toz şeker 2 bardak
500 gram Su 2 bardak
1 tatlı kaşığı Limon suyu
KIZARTMAK İÇİN
275 gram Margarin ya da rafine zeytinyağı 1.25 bardak

Ekmek Tatlısı (Dövülmüş) Nasıl Yapılır

şerbetli tatlı tarifleri

Bir hamur tatlısı olan şerbetli ekmek tatlısı nasıl yapılır? Şerbetli tatlılar arasında kolayca yapılan ve evdeki malzemelerle yapılan tatlı olduğundan, canınız tatlı istediği her zaman yapabileceğiniz bir basit tatlı tarifi. Evde tatlı yapmak istiyorsanız ne duruyorsunuz? hadi yapmaya başlayın. afiyetle yiyin.

  • Easy

Ingredients

  • ŞURUBU İÇİN

  • KIZARTMAK İÇİN

Directions

Share

Ekmek Tatlısı Tarifi

Bir tencereye 2 bardak toz şeker, 2 bardak su ile 1 tatlı kaşı­ğı limon suyu koyarak bunları on dakika kadar kaynatarak şurup yap­malı, sonra soğumaya bırakmalıdır.

Diğer taraftan başka bir tencereye 6 adet bütün yumurta kı­rarak bunları birkaç kez karıştırdıktan sonra yumurtaları 1 tepeleme dolu bardak fırınlanmış, sonra da havanda dövülmüş irmik haline ge­tirilmiş ekmek, ya da galeta tozu ile 1 silme kahve kaşığı karbonat ka­tarak tekrar karıştırmalı, bunları koyuca bir bulamaç haline getirme­lidir.

Sonra elde edilen bu bulamaçtan birer çorba kaşığı dolusu alarak bunları içinde kızdırılmış bir bir çeyrek bardak margarin, ya da rafine zeytinyağı olan bir tava veya kuşaneye atmalı, sonra da hamur­ların önce bir, sonra da diğer tarafları pembemsi bir renk alıncaya dek bunları orta ısıdaki ateşte iki, ya da üç defada kızartmalıdır.

Sonra kızartmış olduğumuz lokma şeklinde bu ekmekleri bir delikli kepçe ile tavadan alarak soğuk şuruba almalı ve soğuduktan sonra da bunları tabağa alarak servis yapmalıdır.

Dövülmüş ekmeğin yapılışı: Çok ince dilimlere kesilmiş ekmekle­rin üstleri nar gibi oluncaya dek fırınlandıktan sonra bunları üç dört gün kadar bir tarafta bırakmalı, sonra da bunları havanda döverek ga­leta tozu haline getirdikten sonra kullanmalıdır.
Ekmek tatlısı tarifini beğendiyseniz arkadaşlarınızla ve sosyal medyada paylaşmayı unutmayın.
Yine tatlı tarifleri ya da yemek tarifleri ile sayfamızı beğendiyseniz arkadaşlarınıla ve sosyal medyada paylaşmayı unutmayın…

Print Friendly, PDF & Email
(Toplam 108 kez görüntülendi / Bugün 1 görüntülenme)

Organik Şef

bademli şerbetli tatlı
previous
Badem Tatlısı Nasıl Yapılır
yoğurtlu tatlı
next
Yoğurt Tatlısı Tarifi
bademli şerbetli tatlı
previous
Badem Tatlısı Nasıl Yapılır
yoğurtlu tatlı
next
Yoğurt Tatlısı Tarifi

Add Your Comment