Divane Sarması

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Ingredients

Adjust Servings:
HAMUR İÇİN
250 gram Un
150 gram Ispanak
2 adet Yumurta
Yeteri kadar Tuz
SALÇA İÇİN
600 gram Domates olgun olacak (veya 250 gram çiğ ve tuzsuz domates konservesi)
300 gram Bezelye İç bezelye kullanın
100 gram Kaşar peyniri önceden rendeleyip hazır edin
50 gram Sade yağ
0.5 adet Kuru soğan
4 çorba kaşığı Mısırözü yağı
Tuz
SARMA İÇİ İÇİN
1 adet Tavuk budu İsteğe bağlı olarak 100 gram kemiksiz tavuk eti de kullanabilirsiniz.
100 gram Jambon Pişmiş olacak
0.75 bardak Süt
100 gram Gravyer peyniri
30 gram Sade yağ
50 gram Un
1 sap Kereviz
1 adet Havuç Küçük
1 fiske Cevz-i bevva Cevz-i bevva, bazı baharatçılar arasında küçük hindistan cevizi olarak kabul edilsede, aslında nohut ve ceviz arasında, sıcak bölgelerde yetişen, yemeklerde rendelenerek kullanılan bir meyvedir.
Yeteri kadar Tuz

Divane Sarması

Eskiler mutfağından lezzetli bir tavuklu sarma yemeği. Divane sarması yemeğini 4 kişilik olarak sizlere sunsakta, siz malzemeler kısmında artı eksi ile kaç kişilik yapacaksanız malzeme miktarını ona göre ayarlayabilirsiniz. lezzetli yemek tarifleri için bizi takip etmeyi unutmayın.
Cevz-i bevva, bazı baharatçılar arasında küçük hindistan cevizi olarak kabul edilsede, aslında nohut ve ceviz arasında, sıcak bölgelerde yetişen, yemeklerde rendelenerek kullanılan bir meyvedir.

  • Serves 4
  • Medium

Ingredients

  • HAMUR İÇİN

  • SALÇA İÇİN

  • SARMA İÇİ İÇİN

Directions

Share

Hamurun yapımı:

Ispanakları iyice temizleyip yıkadıktan sonra bir kuşaneye susuz olarak koyun. Kuşanenin ağzını kapatarak orta ısıdaki bir ateşe oturtun, biraz da tuz serpip ıspanağı kendi suyuyla haşlayın. Haşlanınca iyice süzüp ince ince kıyın. Un, yumurta ve kıyılmış ıspanakları iyice yoğurarak hamur durumuna getirin ve ıslak bir beze sarıp bir kenara bırakın.

Salçanın yapımı:

Yağın yarısıyle 4 çorba kaşığı mısırözü yağını tavada eritin, ince kıyılmış soğanları atın. Pembeleşince önceden kabuklarını soyup çekirdeklerini temizlediğiniz ve küçük parçalara kestiğiniz domatesleri katın. Bezelyeleri de döktükten sonra tuzunu, biberini de atın ve salçayı koyu bir kıvama gelinceye kadar pişirin. Gerekirse biraz su katabilirsiniz.

İçin yapımı:

Tavuk etini içinde tüm soğan, havuç, kereviz ve yeteri kadar tuz bulunan suda haşlayın. Haşlanınca sudan çıkarıp ince ince kıyın. Jambonu da kıyın. Bir tavada yağla unu eriterek karıştırın. Buna kaynar sütü azar azar katarak yağlı una yedirin. Karıştırarak tuzu ve cevz-i bevva‘yı serpin ve salçayı beş dakika kadar pişirin. Sonunda kıyılmış tavuk etiyle jambonu ve gravyeri de katın ve bir süre de bunlarla karıştırarak pişirin.

Bir kenara bıraktığınız hamuru, üzerine unlayacağınız hamur tahtasına veya mermere koyun. Oklavayla açtıktan sonra 10 santim eninde, 12 santim uzunluğunda parçalara bölün. İyice açılmış olan bu hamur yapraklarını tuzlu kaynar suya atarak haşlayın. Pişmek üzere bulunan makarna kadar haşlanınca bunları bir süzgece boşaltıp iyice süzün. Sonra bu hamur yapraklarına içlerini koyun ve iki yanları açık kalacak biçimde sigara sarar gibi sarın. Ateşe dayanan cam tencerelerden birine önce bir miktar salça dökün. Bunun üzerine sarmaları bir sıra olarak dizin. En üstte kalan salçayı döktükten sonra kalan yağ parçalarını ve 100 gram rendelenmiş kaşarı serpip cam tencereyi orta ısıdaki bir fırına sürün, 20 dakika kadar pişirin. Ateşten çıkarınca olduğu gibi servis yapın.

Afiyet olsun…

Print Friendly, PDF & Email
(Toplam 155 kez görüntülendi / Bugün 1 görüntülenme)
şopska salatası
previous
Şopska
Kabuklu Deniz Hayvanları Yemeği
next
Kabuklu Deniz Hayvanları Elmasiyesi
şopska salatası
previous
Şopska
Kabuklu Deniz Hayvanları Yemeği
next
Kabuklu Deniz Hayvanları Elmasiyesi

Add Your Comment