Diş Ağrısına Çözüm Çam Ağacı

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Ingredients

Kozalağı, palamutu, çırası, filizi ve tomurcuğu kullanılan Çam

Diş Ağrısına Çözüm Çam Ağacı

ŞİFALI BİTKİLER İSİMLERİ VE FAYDALARI

Romatizma ya iyi gelen bitkiler arasından çam ağacı faydaları oldukça çoktur. Yıllardır alternatif tıpta kullanılır. Diş ağrısına çözüm olarak alkol yerine bu bitki kullanılır. Balgam söktürücü olarak ve ayrıca karaciğer ağrısı için deva olarak kullanılır. Yararları oldukça çok bir şifalı bitkidir. Dünya da her yerde farklı çeşitleri ile boy gösteririr.
Bitkinin diğer faydaları ve kullanım şekilleri için yazının devamını okuyunuz.
Her şifalı bitki ve alternatif tedavi yönteminde olduğu gibi bu bitkinin de tedavi amaçlı kullanımından önce bir uzmana veya doktora danışılması gerektiği unutulmamalıdır.

 • Medium

Ingredients

Directions

Share

Çam Ağacı Faydaları

Arapçası:   Sanevber, Tenûb.

Lâtincesi:   Picea excelsa, Pinus, Sapin.

Yetiştiği yer ve çeşitleri:   Oldukça fazla çeşitleri vardır.

Kullanılan maddesi:   Kozalağı, palamutu, çırası, filizi ve tomurcuğu kullanılır.

Çam ağacı, çamgiller ailesinden iğne yapraklı orman ağaçlarına verilen isimdir. Dünyada oldukça fazla türü olan çam ağacının Türkiye’de fıstık çamı ile kızılçam, halep çamı, karaçam ve sarı çam adlı beş çam türü bulunur. Çam ağaçlarının ömürleri uzun olur, bakımlı bir çam ağacı yaklaşık 500 yıl hayatını devam ettirebilir ve boyları 50 metre üzerine kadar uzayabilir. Çiçeklerinin kokusu ve rengi olmasa da kendi çok hoş kokulu bir ağaçtır. Bu yüzden temizlik ürünlerinin esansında genelde çam ferahlığı olarak yerini alır.Kozalak veren türlerinin kozalakları büyük ve küçük olarak ikiye ayrılır ve bu kozalaklar iki yıl boyunca kapalı kalırlar. Ancak ikinci yıl sonunda açılırlar. Birde çam ağaçlarının yaz kış yaprakları yenilenir.

Tıbbî Özellik ve Faydaları:

 

 • Çam ağacının dikenlerinden elde edilen ispirtoyu, nikriz ve romatizma hastalığına iyi gelen bir bitkidir.
 • Çam ağacının gövdesinden ise neft yaı adı verilen bir yağ çeşidi elde edilir. Bu ağacın kabuklarını sirke ile birlikte kaynattıktan sonra gargara yapmak, diş ağrısına çözüm olur.
 • Balgam söktürücü özelliği bulunur. Kabukları işlenip toz haline getirildikten sonra yaraların tedavisi için kullanılır.
 • Nezle ile boğmaca ve astım hastalıkları tedavisi için, çam ağacının filizinden 75gr. kadarını akşamdan yaklaşık bir litre miktarında suyun içine bırakarak, sabaha kadar bekletilir. Sabaha kadar beklemiş bu filizi çay demler gibi kaynattıktan sonra yaklaşık 10 dakika kadar dinlendirilir. Akabinde bal kullanarak tat verilen bu çayı gün içinde iki defa kahve fincanı kadar tüketmek bu hastalıktan muzdarip olan insanlara şifa olur.
 • Bu bitkinin hem yapraklarını hem kabuklarını berabercene kaynatıp suyunu içmek, karaciğer ağrısı için bir çözüm yoludur.
 • Verem ve çiçek hastalığı için çam ağacının bol olduğu yerler faydalı olup taze oksijen açısından da zengin bölgelerdir.
 • Sıcak olarak tüketilmesi kaydı ile bu bitkinin tomurcuklarını kaynatmak ve tüketmek kanı temizlediği gibi müzmin öksürüğe de çare olur.
 • Çam filizleri kullanılarak banyo yapmak sinirleri yatıştırırken günün yorgunluğunu üzerinizden alı verir. Ayrıca kolay doğum yapmaya yardım eder.
 • Çeşitli sebeplerden dolayı sarkmış olan bedenleri kuvvetlendirir ve dirileşmelerini sağlar.
 • Böbrek rahatsızlıklarına çok faydalıdır. Ayrıca akıl sağlığı için oldukça yararlı bir bitkidir.
Print Friendly, PDF & Email
(Toplam 1.259 kez görüntülendi / Bugün 1 görüntülenme)

Organik Şef

Çalgıcı otu, kara hasan efendi, yabani hardal
previous
Mide Yanmasına Ne İyi Gelir? Tabii ki Çalgıcı Otu (Yaban Hardalı)
Ispanaklı Mantar Çorbası
next
Derya Baykal Tarifi Ispanaklı Mantar Çorbası
Çalgıcı otu, kara hasan efendi, yabani hardal
previous
Mide Yanmasına Ne İyi Gelir? Tabii ki Çalgıcı Otu (Yaban Hardalı)
Ispanaklı Mantar Çorbası
next
Derya Baykal Tarifi Ispanaklı Mantar Çorbası

Add Your Comment