Bulgur Pilavı Nasıl Yapılır

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Ingredients

4 su bardağı Su
2 su bardağı Bulgur
1 yemek kaşığı Salça
1 kahve fincanı Sıvı yağ
1 tatlı kaşığı Tuz ve pul biber

Bulgur Pilavı Nasıl Yapılır

kolay öğrenci yemekleri

Öğrenci yemeği olarak yapılan salçalı bulgur tarifi, kolay bulgur pilavı tarifi arayanlar için biçilmiş kaftan bir yemek tarifidir. Hem maliyeti düşük hem doyurucu bu bulgur pilavı nasıl yapılır?
ASlında çok basit, yapılışını yazının devamında okuyun...

  • Medium

Ingredients

Directions

Share

Sofraların vazgeçilmez yemeklerinden biri olan bulgur pilavı bünyesinde barındırdığı karbonhidratlarla önemli besin maddelerinden de biri olmaktadır. Temelinde buğday olan bulgur Anadolu’nun geleneksel ve en eski besin maddelerinden biridir.

Başta esmer ve sarı bulgur şeklinde iki ana grubu ayrılan bulgur, Daha sonrasında iri, ince, pilavlık, köftelik ile çiğ köftelik bulgur gibi kendi arasında sınıflara ayrılır.

Kuskus ile pirince göre daha besleyici bir besin kaynağıdır. Aşağıda birçok yemek ve tatlısı olan bulgurun en yaygın kullanılan yemek şekli olan bulgur pilavının tarifini sizlerle paylaşıyoruz. Afiyet olsun…

Bulgur Pilavı Tarifi

Sıvıyağı altı düz bir tencerede kızdırdıktan sonra salçayı içine atıp bir süre karıştırın. Sonrasında güzelce yıkadığınız bulguru ve baharat grubunu ekleyip birkaç dakika karıştırın. Üzerine yan tarafta ısıttığınız suyu ekleyerek bir taşım karıştırdıktan sonra tencerenin kapağını kapatarak, bulgur suyu çekinceye kadar pişirin. (Burada dikkat edilmesi gereken husus; kullanılan suyun kullanılan bulgurun 2 katı miktarında olmasıdır). Dikkat edin bulgurun dibi tutmasın.  Müstakbel bulgur pilavınız iyice suyunu çekince ocaktan alıp bir defa daha karıştırın ve kapağını kapatıp (kapağı kapattığınızda araya bir peçete koyarsanız daha iyi nemi alır) yaklaşık 10 dakika kadar süre ile demlendirin.

Daha sonrasında sofraya alıp servis yapabilirsiniz.
Beğendiğiniz yemek tarifleri ve tatlı tarifleri ile bulgur pilavı tarifini arkadaşlarınızla ve sosyal medyada paylaşmayı unutmayın…

Print Friendly, PDF & Email
(Toplam 109 kez görüntülendi / Bugün 1 görüntülenme)

Organik Şef

Elmalı kurabiye
previous
Elmalı Kurabiye Tarifi
Yeşil Mercimek Çorbası
next
Kolay Yeşil Mercimek Çorbası Tarifi
Elmalı kurabiye
previous
Elmalı Kurabiye Tarifi
Yeşil Mercimek Çorbası
next
Kolay Yeşil Mercimek Çorbası Tarifi

Add Your Comment