Beyaz Aşure Tarifi

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Ingredients

250 gr Buğday 1,5 bardak (dövülmüş aşurelik)
100 gr Pirinç 1,5 kahv. finc.
7500 gr Su
750 gr Toz şeker
750 gr Süt
50 gr Kuru fasulye
50 gr Kuru bakla
50 gr Nohut
100 gr Ceviz içi
100 gr Kuru kayısı
150 gr Üzüm Çekirdeksiz olan sultani üzüm çeşidini kullanınız.
100 gr İncir
25 gr Beyaz çam fıstığı
25 gr Kuş üzümü
100 gr İç badem
Kahve içilen bir fincan kadar Gül suyu

Beyaz Aşure Tarifi

aşure tarifi nefis yemek tarifleri

Bilhassa  müslümanların aşure günü olarak nitelendirdiği ve hicri takvim esas alınırsa muharrem ayının 10. gününde yapılıp dağıtılan, gelgelelim aynı zamanda  diğer günlerde de yapılmakta olan ve sevilerek yenen lezzetli bir tatlıdır. Aşure malzemeleri en az aşure yapımı kadar merak edilen konulardandır. Aşure gününde insanlar birbirelerine dağıtmak için yaptığı beyaz aşure tarifi yazının devamındadır.

  • Medium

Ingredients

Directions

Share

Beyaz Aşure Tarifi

Bir tencere içerisine 1,5  bardak dövülmüş aşurelik buğday, 1,5 kahve için kullanılan fincanla  pirinç kullanılarak üstlerini iyice kaplayacak şekilde  su ekledikten sonra, bunları bir sonraki  güne kadar su içerisinde  bırakarak buğdayların şişmesi temin edilmelidir.

Bir sonraki  gün, pirinç buğdayların  içinde  ıslandığı suyu dökme suretiyle, buna 30 bardak taze su ilave etmeli ve buğdayları pişirip de iyice yumuşayıncaya  dek , bunları ortanın bir tık altı olan ateşte yaklaşık  6 – 7 saat pişirmek gerekir.

Ardından  buğdayları içerisinde  pişirilen  suyla beraber  bir süzgeç, yahut  ince delikli bir süzgeçe dökmeli, haşlanarak iyice yumuşamış  olan buğday ve pirinçlerin üzerlerine tahta kaşık yardımıyla iyice bastırmalı ve sürerek, buğday özlerini ezerek, püre halinde süzgeç yahut  kalburdan geçmesi temin edilmeli (süzgeçte geriye kalan buğday posası kullanılmaz, çöpe atılır), ardından  süzgeçten geçirilen bu buğday özü ihtiva eden suyu güzelce bir karıştırdıktan sonra ölçmek gerekir.

Süzgeçten geçirilen buğday özü ihtiva eden suyun, yaklaşık  3000 – 3250 gr.  arasında başka bir deyişle , 12 -13 su bardağı kadar olması gerekir bu yüzden suyu ölçülmelidir.

Yukarıda belirtilen miktardan az gelen suya, bir miktar daha su katarak 12 bardağa çıkarmalı, bu miktardan fazlaysa , bir müddet kapaksız kaynamasını sağlayarak 12 -13 bardağa indirmelidir.

Sonra süzgeçten geçirerek, ortaya çıkarılan bu 12 bardak buğday özü ihtiva eden su, 3 bardak dolusu toz şeker ve ayrıca 3 bardak da süt ekleyerek orta ısıdaki ateşte karıştırmalı.

Şekerin erimesi temin edilmeli ve ardından süt ve şeker karışımlı buğday suyunu, düğün çorbası gibi ama daha az koyu bir kıvama gelecek şekilde, birazcık taşacak şekilde kaynamasını sağlamalıdır.

Sonra, az koyu kıvamda süt ve şeker karışımlı buğday suyuna, 1 gece evvelden suda yatırılmış, ardından  yumuşayıncaya kadar haşlanmış 50’şer gram kuru bakla, kuru fasulye ve nohut ile ayıklanmış ve banyo yaptırılmış 150 gr.  kral üzümü, 25 gr.  kuş üzümü, küçük parçalara ayrılmış 100 gr.  kuru kayısı, yine ufak parçalara ayrılmış 100 gr.  Incir ve 25 gr. mor fıstık eklenir.

Bir miktar suda biraz taşana kadar  kaynamasını sağlayarak iç kabukları soyulmuş halde 100 gr. civarı iç badem, ufak parçalara ayrılmış 100 gr. kadar ceviz içi ve kahve için kullanılan bir fincan dolusu da gül suyu katarak bunları biraz taşana kadar  daha kaynamasını sağlamalı, tencerenin altı kapatılmalı ve aşureyi hemen kaselere eşit bölmeli ve iyice soğuyunca  üstlerini, üzüm, badem, nar ve cevizle  süsleyerek servis etmelidir.

NOT : Aşurenin daha da beyaz renk almasını isteyen kişiler; içerisine  ekstra hiç bir malzeme koymamalı, gelgelelim aşure soğuyunca  bu malzemeyi üzerine koymalıdır.

Lakin bu durumda aşureye, fasulye, bakla ve haşlanmış nohut konmaz.
Beğendiğiniz tatlı tarifleri ile yemek tarifleri ve sayfamızı arkadaşlarınızla ve sosyal medya üzerinde paylaşmayı unutmayın…

Print Friendly, PDF & Email
(Toplam 2.377 kez görüntülendi / Bugün 1 görüntülenme)
tereyağlı krema tarifi
previous
Tereyağlı Krema Nasıl Yapılır
vanilyalı krema nasıl yapılır
next
Vanilyalı Krema Tarifi
tereyağlı krema tarifi
previous
Tereyağlı Krema Nasıl Yapılır
vanilyalı krema nasıl yapılır
next
Vanilyalı Krema Tarifi

Add Your Comment