Baldıran Otu Faydaları Nelerdir

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Ingredients

Kökü, yaprağı kullanılan Baldıran otu

Baldıran Otu Faydaları Nelerdir

ŞİFALI BİTKİLER İSİMLERİ VE FAYDALARI

Baldıran otu alternatif tıpta yıllardır kullanılan bir şifalı bitkidir. Prostat hastalığı ve siyatik tedavisinde kullanılan bu bitki kullanılırken dikkat edilmesi gereken bir bitkidir. Göğüs hastalıkları ve nefes darlığı gibi rahatsızlıklarda da alternatif tedavi yöntemlerinde kullaılan bu bitki, diğer taraftan saç bakımı için önemli bir bitkidir. Güzelliğe önem verenlerin saç güçlendirici olarak başvurdukları bu şifalı bitkinin kullanım şekli ve miktarı için yazının devamını okuyun...
Her şifalı bitki ve alternatif tedavi yönteminde olduğu gibi bu bitkinin de tedavi amaçlı kullanımından önce muhahklkak bir uzaman veya doktora bdanışılması gerekmektedir. Zira fazla kullanımında zehirlenmeler baş gösterebilir. Hatta zzehiri bir insanı öldürebilir.

  • Medium

Ingredients

Directions

Share

Baldıran Otu Faydaları

Halk arasında ağu otu olarak ta bilinir

Arapçası:   Şevkerân.

Lâtincesi:   Conium maculatum.

Yetiştiği yer ve çeşitleri:   Özellikle Kuru ve çorak bölgeleri sever ve buralarda yetişir. İki çeşidi vardır. Bunlar küçük ve büyük baldıran otudur.

Kullanılan maddesi:   Yaprakları ve kökü kullanılır.

Baldıran otu iki metre kadar boy atabilen bir bitkidir. Çiçekleri beyaz renkte ve haziran aylarında açar. Bu bitki Kalın gövdeli, büyük yaprakları olan ve sap kısımlarının altı erguvânî bir renkte olan, kötü kokulu bir bitkidir.

Uzun yıllar boyu alternatif tıppın kullandığı bu bitki günümüzde tıp alanında ilaç yapılarak insanlara faydalı bir şekilde kullanılmaktadır.

Tıbbî Özellik ve Faydaları:

  • Baldıran otu zehir bulunduran bir bitkidir. İçinde barındırdığı (coniin) maddesinden 0,5 ile 1 gram kadar tüketmek yetişkin bir insanı bile öldürebilecek kuvvettedir. Bunun haricinde nefes yollarını felce uğratabilir. Büyük baldıran ve küçük baldıran olarak iki çeşidi olduğunu yukarıda belirtmiştik. Hekimlik alanında büyük olanından yararlanılır.
  • Saçları güçlendirmek için küllerini saça sürerek kullanılır.
  • Çay demler gibi demleyerek içmek suretiyle devamlı tüketildiğinde akciğer ve göğüste bulunan balgam, safra, kan ve sevdayı dışarı atar.
  • Baldıran otu, öksürük, göğüs ağrısı ve nefes darlığı çekenlerin dertlerine derman olurken idrar söktürücü özelliği ile de bu sıkıntıya çare olur.
  • Bu otu, baş ağrısını dindirmek için sığır bacak kemiği iliği ile birlikte kullanıp macun yaparak ağrıyan yere sürülmesi gerekir. Ağrıyı dindirdiğini göreceksiniz.
  • Yine bu otu kaynattıktan sonra oluşan lapasını alıp, şişlik üstüne konulduğu takdirde şişliği indirici bir hal alır.
  • Bir çok hastalığa iyi gelen baldıran otu, prostat, atat damar kireçlenmesi, siyatik ve tetanus hastalıklarına önlem amaçlı ilaç mahiyetinde yararlanılır.
  • Ayrıca ilâç sektöründe de ilâç olarak kullanılır.
Print Friendly, PDF & Email
(Toplam 1.838 kez görüntülendi / Bugün 1 görüntülenme)

Organik Şef

Bağ sarmaşığı
previous
Bağ Sarmaşığı Faydaları Nelerdir
Baldırıkara Otu, su peleseng, venüz ağacı, su sümbülü, kinul cede ve hint çörek otu
next
Baldırı Kara Bitkisi Faydaları Nelerdir
Bağ sarmaşığı
previous
Bağ Sarmaşığı Faydaları Nelerdir
Baldırıkara Otu, su peleseng, venüz ağacı, su sümbülü, kinul cede ve hint çörek otu
next
Baldırı Kara Bitkisi Faydaları Nelerdir

Add Your Comment