Baladur Ağacı Unutkanlığa Faydalıdır

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Ingredients

Meyveleri ve yemişi kullanılan Baladur ağacı

Baladur Ağacı Unutkanlığa Faydalıdır

ŞİFALI BİTKİLER İSİMLERİ VE FAYDALARI

Hafıza kuvvetlendirmek ve unutkanlık hastalığı tedavisi için yıllardır alternatif tedavi metodu olarak kullanılan bu şifalı bitki, beraberinde zeka gelişimi içinde kullanılmıştır. Saçkıran gibi daha bir çok rahatsızlığa doğal şifa olan bu bitki kullanım şekli için yazının devamını okuyunuz...
Her şifalı bitki ve alternatif tedavi yöntemi gibi bu bitkinin de tedavi amaçlı kullanılımndan önce bir uzmana veya doktora başvurulması gerektiği unutulmamalıdır.

  • Medium

Ingredients

Directions

Share

Baladur Ağacı Faydaları

Bir diğer adı da belâzurdur.

Arapçası:   Balâdur.

Farsçası:   Hindi Belâdur.

Lâtincesi:   Semecarpus anacadium.

Yetiştiği yer ve çeşitleri:   Özellikle Hindistan bölgesinde yetişir.

Kullanılan maddesi:   Meyveleri ve yemişi

Tıbbî Özellik ve Faydaları:

  • Bu baladur ağacı bitkisinin meyveleri ile kuş burnu bitkisinin meyvelerinin (hatta kalbin) benzerliği vardır ve iyi olanı siyah olanıdır. Meyvesi yarıldığında içinden bal gibi bir özsu çıkar, bu Asel-i Belâdur diye adlandırılır. Yarım dirhem (2 gr.) kadar içilmeli ve kullanılırken çok dikkat edilmelidir. Zira zehirli bir bitkidir. Belirtilen miktardan fazlası kullanılmamalıdır, fazla alındığında bağırsak ve mide de sancılar ağız içinde bir yanık, ve nöbet yapar. Zehirlenme durumunda hemen inek sütünden yapılmış ayranı,ayva çekirdeği, arpa suyu kar suyu ve bademyağı içmeli ve doktora başvurmalıdır. Minhâc sahibi ise, tüm bu yazılanları tuzlu su içinde karıştırmak suret ile kullanmalıdır.
  • Belâdur balı, öszuyu macun yapmak içinde kullanılır. Balı şöyle yapılır: Belâdurun meyvesinin kafasını kopartarak özü çıkıncaya kadar güzelce sıkmalıdır. Daha sonrasında bir kenarda kaynatılmış ceviz yağı ile inek yağına karıştırılarak macuna eklenir.
  • Basur memelerini kurutmak için Beladur bitkisinden yapılmış tütsüye oturmak gerekir.
  • Özü saçkırana sürüldüğü taktirde hemen saçkıran olan bölgelerde kıl çıkmaya başlar. Bedeli 5 vezni kadar fındık içidir ve çeyreği kadar belesan (Belesan yağı) ve altıda biri miktarında da neft (çamdan çıkan) yağıdır. (Beyaz neft).
  • Felce, ve lakve (felç) ye, unutkanlığa ve sinir bozukluklarına, çok faydası vardır.
  • Akıl ve hafızaya güç verdiği gibi dimağda olan sıcak ve soğuktan dolayı oluşmuş bütün hastalıkların tedavisinde destek ilaç olarak kullanılır.
  • Kanı yakıcıdır.
Print Friendly, PDF & Email
(Toplam 577 kez görüntülendi / Bugün 1 görüntülenme)

Organik Şef

Kızılağaç, bakam ağacı
previous
Bakam Ağaçı Faydaları Nelerdir
Belbal bitkisi
next
Belbal Bitkisi Faydaları Nelerdir
Kızılağaç, bakam ağacı
previous
Bakam Ağaçı Faydaları Nelerdir
Belbal bitkisi
next
Belbal Bitkisi Faydaları Nelerdir

Add Your Comment