Bahçe Şebboyu Faydaları Nelerdir

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Ingredients

Çiçeği ile tohumu kullanılan Bahçe şebboyu

Bahçe Şebboyu Faydaları Nelerdir

ŞİFALI BİTKİLER İSİMLERİ VE FAYDALARI

Bahçe şebboyu görüntüsü ile bahçeeri ve saksı içinde balkonları süsleyen güzel bir bitkidir. Güzelliği yanın da oldukça faydalı olan bu şifalı bitki, gut hastalığı, diş ağrısı gibi rahatsızlıklar için alternatif tedavi yöntemlerinde kullanılır. Ayrıca zamansız gelen cenin gibi durumlarda cenin düşürmek için de kullanılan bu şifalı bitki yararları oldukça fazladır.
Kullanım şekli için yazının devamını okuyunuz.
Her şifalı bitki ve alternatif tedavi yöntemi gibi bu bitkinin de tedavi amaçlı kullanımı öncesinde bir uzman yada doktora başvurulması unutulmamalıdır...

  • Medium

Ingredients

Directions

Share

Bahçe Şebboyu Faydaları

Arapçası:   Hirî Asfar, Mensûr-ı Berri.

Farsçası:   Hiri Hatar.

Lâtincesi:   Matthiola İncana Cruciferae.

Yetiştiği yer ve çeşitleri:   Çokça çeşidi bulunmaktadır.

Kullanılan maddesi:  Çiçeği ve tohumu.

Bahçe şebboyu bitkisinin haşhaş cinsinden bir bitki olduğu söylenir. Bu bitkinin bir cinsi menekşe rengindedir ve bu türü  alaca Şebboy olarak adlandırılır. Beyaz, sarı ve kırmızı renklerde çeşitleri bulunur. Hirî Hataî’nin kökü fazla olur. Mısır Menekşesi adı ile dilimizde yer bulmuş olan çiçek de şebboy çiçeğinin bir cinsidir. Tıp alanında yağ elde etmek için kullanılan çeşidi bu çeşittir.

Çiçeği ile tohumunun kuvveti eşittir.

Tarih boyunca bir çok hastalığı tedavi etmek için kullanılmış, çok yararlı bir bitkidir. Şifalı bitkiler arasında faydası fazla olan sayılı bitkilerdendir.

Tıbbî Özellik ve Faydaları:

  • Bahçe şebboyunun tohumu dövdükten sonra fitil yapmak sureti ile rahim yoluna konulduğu taktirde cenini öldürür. Şayet cenin zaten Rahim içinde daha önceden ölmüşse, bu ölmüş olan ceninin dışarı çırtmaya yardımcı olur. Hamile kadın suyunu içerse düşük yapar.
  • Bu bitkiyi koklamak, beyinde oluşan ağrılara ve baş üşütmesine oldukça faydalıdır. Şiraz bu bitkinin siyah ile mor renkte olanlarını Hiri Hataî ismi ile bilirler. Bu çeşidinin yararları daha fazladır. Başta oluşan ağrıları daha etkili bir biçimde geçirir.
  • Sirke ile birlikte bu bitkinin pişmiş suyunu karıştırdıktan sonra, bu karışım suyu diş üzerine sürmek diş ağrılarını dindirir.
  • Topuk arkasında oluşan yarıklar ile makata ve parmakta oluşan yarıklara mum yağı ile birlikte şebboy çiçeğini beraberce koymak bu rahatsızlıkları oldukça çabuk bir şekilde tedavi eder.
  • Ayrıca bal ile karıştırdıktan sonra ağız içerisinde oluşmuş yada oluşmaya başlamış yara ve kabarcıkların üzerine sürmek bu yaraları hemen geçirir.
  • Şifalı bitkiler arasında kuvvetli bir yer edinmiş olan bahçe şebboyunun mafsal katılıklarına, gut hastalığına, ura ve dalak uruna yararı olması için, bu bitkinin kökü kurutularak sirke ile karıştırıp yakı yapılması gerekir.
  • Bitkisini yemek istediğinizde, sirke ile karıştırılıp yemelidir. Kan tükürenler için bu bitkinin şerbeti fayda gösterir.

Not:   Çokca yendiğinde baş dönmesi, göz kararmaları yapabilir. Hazmı oldukça zordur. Bu yüzden üzerine semizotu tüketmek gerekir. Bedeli iki katı miktarında Mersemedir.

Print Friendly, PDF & Email
(Toplam 152 kez görüntülendi / Bugün 1 görüntülenme)

Organik Şef

Badem
previous
Badem Faydaları Nelerdir
Bal, deli bal
next
Bal Faydaları Nelerdir
Badem
previous
Badem Faydaları Nelerdir
Bal, deli bal
next
Bal Faydaları Nelerdir

Add Your Comment