Ayva Faydaları Nelerdir

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Ingredients

Meyvesi, yaprağı ve çekirdeği kullanılan Ayva

Ayva Faydaları Nelerdir

ŞİFALI BİTKİLER İSİMLERİ VE FAYDALARI

Yaz mevsiminin gelişini haber veren, şarkılara konu olmuş bir meyve olan ayva. her derde deva yapısı ile şifa kaynağıdır. Ayva faydaları saymakla tükenmez. başlıca ele alacak olursak, baş ağrısı başta olmak üzere, dizanteri, egzama, bronşit, öksürük, kabızlık gibi başlıca hastalıkların tedavisi için yardımcı, hatta tamamlayıcı görev üstlenir.
Meyvesini sürekli tükettiğimiz, sofralarımıza tatlı olarak getirdiğimiz bu meyvenin çekirdeğinden ve yapraklarından ayrıca faydalanılır.
Meyve olduğu için yemeklere katılmaz olarak düşünmeyin ve hayal gücünüzü canlandırın. En güzel tarifler sizlerin hayal gücünde gizli unutmayın.
Her şifalı bitki ve alternatif tedavi yönteminde olduğı gibi bu güzel meyvenin de tedavi amaçlı kullanılmasından önce bir uzmana veya doktora danışmayı unutmayın. Ama öğün arası bir meyve yemenin faydalarını da unutmayın...

 • Medium

Ingredients

Directions

Share

Ayva Faydaları

Arapçası:   Sefercel

Lâtincesi:   Quince, Coing, Cydonia vulgaris.

Yetiştiği yer ve çeşitleri:   Aşağı yukarı, her ülkede ve bu ülkelerin her bölgesinde yetişebilir.

Kullanılan maddesi:   Meyvesi, yaprağı ve çekirdeği

Ayva meyvesi mayhoş bir tadı olan tüylü bir meyvedir. Boyu limona göre daha büyük, çekirdekleri küçük ve rengi sarıdır. Ayva ağacının yapraklarının altı tüylü, çiçekleri pembe renkte olur. Ağacın boyu ise orta hallidir. Içinde tannin ve pektin(şeker) maddelerini barındırır. Yine içinde bulunan vitaminler yaşam gerekliliği için önemli olan vitaminlerdendir.

Etinden ve sütünden hatta derisinden faydalandığımız, manavlarda kolaylıkla bulunabilecek, bir çok hastalığa ve bir çok sıkıntıya deva olan, tarihte çok sıklıkta bitkisel ilaç olarak kullanılan, yararı bol bir meyvedir.

Tıbbi Özellik ve Faydaları:

 • Ayvayı kuruttuktan sonra (ya da direk kurutulmuşunu temin edebilirsiniz) bir süre suda bekletip, bu işlemin ardından oluşan şurup ile gargara yapmak boğaz iltihabının nasıl geçebileceğini düşünenlere iyi bir çözümdür. “Burada dikkat edilmesi gereken kısım gargarayı yaptıktan sonra hemen tükürmeyip, bir süre ağızda bekletmek gerektiğidir.”
 • Faydaları oldukça çok olan ayva, karaciğer tembelliği ve damar sertliği rahatsızlıklarına oldukça yararlıdır. Ayvanın şurubu ise dizanteri hastalığını ve ishal durumunu geçirir. Bunun yanında bağırsak ve mide için kuvvetlendiri gibici iş görür. Yüksek tansiyonu düşürür. Safrayı tedavi edici özelliği vardır. Verem ve bronşit hastalıkları ile öksürük sıkıntısına çok yararı vardır.
 • Ayva ağacının yaprağının, daha kül olmadan önce, siyah rengindeyken söndürmek koşulu ile yakarak ve bu işlem sonunda ortaya çıkan ürünü dövdükten sonra göze çekilmesi çok yararlıdır.
 • Ayva ağacının çiçeği daha taze iken beyin ve kalbe güç kazandırır ve baş ağrılarını son buldurur.
 • Ayvanın harareti dindirme özelliği vardır.
 • Avya meyvesini bal ile birlikte pişirdikten sonra, oluşan lapayı memenin üzerine sürmek, sütten dolayı şişmiş ve sancı yapan memenin hem şişliğini alır hem oluşan ağrıyı geçirir.
 • İnsanda zamanla azalan cinsel isteği artırmak için ayva kullanılarak yapılan şerbeti içmek oldukça faydalıdır.
 • Yine bu ağacın çiçeğini bal ile birlikte macun şekline getirip, kalbi kuvvetlendirmek için bir kaşık kadar tüketilmesi oldukça yararlıdır.
 • Ayrıca bu çiçeği binbir derdin devası bal ile birlikte pişirerek, emiren kadına tükettirilirse, bu kadının sütü artar.
 • Kabızlık rahatsızlığı olanların bu meyvenin suyunu içmlereri gerekir, Nitekim çok şifalı bir bitki olan bu meyvenin kabız önleyici etkiside bulunur.
 • Ayva meyvesinin çiğ yenmesi pek tavsiye edilmez, daha çok pişirerek tüketilmesi gereken bir meyvedir ve fazla yemek zararlı olabilir, Bu yüzden kararınca tüketmekte fayda vardır. Bu meyveyi yemeklerden önce tüketmemek gerekir lakin bu durumda kabızlık yapma durumu olabilir. Yemeği bitirdekten hemen sonra yenmeside ishal yapabilir.
 • Yıllardır bir çok derdin devası olarak kullanılan ayva, basur memesi ile kaşıntı ve egzama rahatsızlıkları içinde oldukça yararlıdır.
 • Susuzluğu geçirir.
 • Kokusu kalp ve dimağa güç kazandırır.
 • Aşırı tüketimi vücutta bağırsak ve kulunç ile sinir ağrıları yapabilir.

AYVA ÇEKİRDEĞİ
Tıbbi Özellik ve Faydaları:

 • Ayva çekirdeğinin iyi olanı, ekiş tadı olanıdır. Boğazda oluşan kızartı ile gıcık ve ağrıları tedavi eder. Ciğere oldukça faydalı ve hareket teskin edicidir.
 • Ayva çekirdeğinin 2 dirhem(7,5 gam) kadarını dövüp, nöbet şekeri de kullanılarak haplar yaptıktan sonra bu hapları emmek, şiddetli öksürüğe faydalıdır.
 • İshak’a göre ayva çekirdeği böbreğe zararlı olsa da çaresi nöbet şekeridir. Ve bedeli de büzür-i katûnâdır.
 • Ayva çekirdekleri kullanılarak üretilen merhem, deri hastalıkları ile, ekzama, meme ve dudakta oluşan çatlaklara karşı tedavi amaçlı kullanılır. Yine bu çekirdekleri kaynatmak sureti ile bu kaynayan çekirdeklerin suyunu içmek göğüsü yumuşatır.
Print Friendly, PDF & Email
(Toplam 173 kez görüntülendi / Bugün 1 görüntülenme)

Organik Şef

Ayrık kökü, Ayrık otu
previous
Ayrık Kökü Faydaları Nelerdir
Badem
next
Badem Faydaları Nelerdir
Ayrık kökü, Ayrık otu
previous
Ayrık Kökü Faydaları Nelerdir
Badem
next
Badem Faydaları Nelerdir

Add Your Comment