Ayrık Kökü Faydaları Nelerdir

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Ingredients

Kökü kullanılan Ayrık kökü

Ayrık Kökü Faydaları Nelerdir

ŞİFALI BİTKİLER İSİMLERİ VE FAYDALARI

Ayrık kökü yada ayrık otu halk arasında iki ismide yaygın olarak kullanılır. Sarılık hastalığının tedavisi için yıllardır alternatif tıpta kullanılan bu şifalı bitki diğer taraftan balgamı keser. Bütün bunların yanında idrar sötürücü ilaç olarak kullanılan bu şifalı bitki kullanım miktarı ve şekli için yazının devamını okuyun...
Her şifalı bitki ve alternatif tedavi yönteminde olduğu gibi bu bitkinin de tedavi amaçlı kullanılmadan önce bir uzman yada doktora başvurulması gerektiğini unutmayın...

  • Medium

Ingredients

Directions

Share

Ayrık Kökü Faydaları

Bir diğer adı ayrık otudur.

Arapçası:   En-Necîl

Lâtincesi:   Chiendent, Triticum repens, Agropyron repens.

Yetiştiği yer ve çeşitleri:   Dünyanın aşağı yukarı her bölgesinde yetişebilen bir bitkidir. Domuz ayrığı ile Mekke ayrığı gibi birkaç tane cinsi vardır.

Kullanılan maddesi:   Kökü.

Ayrık kökü, buğdaygiller ailesinden olup, yabani bir çeşit bitkidir. Beyaz ve sarımtırak renktedir. İlk ve sonbahar dönemlerinde toplandıktan sonra gölgede kurutulur. Köklerinde yüksek oranlarda şeker ve potar ihtiva eder.

Şifaları saymakla bitmez bu bitki doğal tıbbi ilaçların arasında hayli önemli bir yer tutar. Lokman Hekim gibi tarihe mal olmuş tıp insanlarının sıklıkla başvurduğu faydalı bitkiler arasındadır.

Tıbbi Özellik ve Faydaları:

  • İltihabı bulunan hastalıklarda ferahlatıcı ve yumuşatıcı namına kullanılır. Ayrık kökü bitkisinin idrar söktürücü spesiyalitesi en yaygın özelliğidir.
  • 20 gr. kadar ayrık kökünü bir litre suyun içinde haşladıktan sonra çay gibi içildiği taktirde (Kaynama anında içerisine limonda eklenirse tadı daha güzel olur) sidik torbası ile böbrekte oluşan iltihap ve taşı tedavi eder. Mesane nezlesini, kan tükürmeyi geçirir.
  • 4 gram miktarında ayrık suyu ile mestakiyi beraber içmek, sürekli uygulandığında balgamı keser. Kanı temizler ve vücuda güç ile hastaya rahatlık ve sükûnet kazandırır.
  • Albümini atar, Nikris ve Nefrit hastalıklarına oldukça iyi gelir. 50 gram miktarında ayrık otunu bir litre kadar su içinde kaynatılarak içildiğinde sarılık hastalığının tedavisine çok faydalıdır.
Print Friendly, PDF & Email
(Toplam 286 kez görüntülendi / Bugün 1 görüntülenme)

Organik Şef

Aynısafa (Aynısefa bitkisi), Gece sefası
previous
Aynısafa Bitkisi Faydaları Nelerdir
Ayva
next
Ayva Faydaları Nelerdir
Aynısafa (Aynısefa bitkisi), Gece sefası
previous
Aynısafa Bitkisi Faydaları Nelerdir
Ayva
next
Ayva Faydaları Nelerdir

Add Your Comment