Aşure Yapımı – Tarifi

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Ingredients

0.5 bardak Kuru fasulye
2.5 bardak Toz şeker
4 çorba kaşığı Kuş üzümü
0.5 bardak Ceviz içi
4 tane Kuru incir
2 kaşık Fındık içi
2 bardak Aşure buğdayı Dövülmüş olacak
2 bardak Nohut
0.5 bardak Üzüm Çekirdeksiz olanından
2 kahve kaşığı Tarçın

Aşure Yapımı – Tarifi

aşure yapılışı

Aşure malzemeleri genelde evde olan bakliyatlar olur. yada isteğe bağlı meyve çeşitleri kullanılır. Tatlı tariflerinden aşure yapımı, çok zahmetli olmasa da bazı malzemelerin suda bekletilmesi yada önce haşlanması geretiğinden orta halli yapımı olduğunu söyleyebiliriz.
Kolay aşure tarifi için yazının devamına bakınız.

  • Medium

Ingredients

Directions

Share

Müslümanların hicri takvimin 10.cu gününde yaptıkları bir tatlı olan aşurenin aslında belirli bir tarifi yoktur. İnanışa göre Nuh peygamberin büyük tufan sonucunda karaya ayak bastığı gün elinde kalan malzemeleri kullanarak yapmış olduğu şükür tatlısıdır. İçerisinde hiçbir şekilde hayvansal ürün bulundurmayan aşure vejeteryan bir tatlıdır. İçerisine konulan malzemeler dolayısı ile oldukça yararlı olan aşure,  yapımı da oldukça kolay ve lezzetli bir tatlıdır.

Aşure Tarifi

Nohut, fasulye ile buğdayı ve birde üzümü yıkadıktan sonra ayrı kaplar içinde bir gece önceden ıslanması için bir kenarda bekletin.
Aşureyi yapmaya başladığınızda önce, yaklaşık 15 bardak dolusu miktarındaki su ile birlikte akşamdan ısladığınız buğdayı bir tencere içinde ateşin üzerine oturtun.
Kaynamaya başladığı sırada tencerenin üst kısmında oluşan köpüğü aldıktan sonra kapağı kapatınız.
Buğday kaynarken diğer tarafta da nohut ile fasulyenin ayrı ayrı tencerelerde iyice pişinceye dek haşlanmalarını sağlayın.
Buğdayı da kesiksiz bir şekilde ve karıştırmadan, ta ki taneleri yok oluncaya kadar ezilinceye dek ağır ateşte kaynatarak pişirin (4-5 saat kadar).
Buğday suyunun yoğunluğu un çorbasından, hafif sulu koyulukta bir yoğunluğa ulaşınca içine fasulye ile nohutu ve şekeri ilave ederek bir sürede bu şekilde kaynatın.
Ocaktan aldıktan sonra da soyulmuş olan ceviz içi ile, üzüm, fındık ve fındık kadar büyüklükte doğranmış olan inciri, ayrıca mevsimi ise kıyılmış yeşil fıstık ile nar taneleri de serpip süsleyin.
Son olarak servis yapmadan evvel isteğe bağlı olarak gül suyu ve tarçında serpebilirsiniz.

Not:   Cevizin üzerindeki ince zarı kolay bir şekilde çıkarmak için, bir kabın içine cevizin üzerini örtecek miktarda su koyarak kaynatıp, soğuduktan sonra soymanız gerekir.

Ayrıca aşurenin renginin beyaz olmasını istiyorsanız kalaylanmış ve ovulmuş bir tencere kullanın…
Beğendiğiniz tatlı tarifleri ile ikramlık tarifler ve aşure tarifini arkadaşlarınızla ve sevdiklerinizle, sosyla medya üzerinden paylaşıp, sayfamızı sosyal medya üzerinde paylaşmayı unutmayın…

Print Friendly, PDF & Email
(Toplam 200 kez görüntülendi / Bugün 1 görüntülenme)

Organik Şef

Melemen
previous
Menemen Nasıl Yapılır
Çiğ börek
next
Şafak Usta’dan Çiğ Börek Tarifi
Melemen
previous
Menemen Nasıl Yapılır
Çiğ börek
next
Şafak Usta’dan Çiğ Börek Tarifi

Add Your Comment