Aloe Vera (Sarısabır)

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Aloe Vera (Sarısabır)

Latince ismi: Aloe vera / barbadensis / capensis

Dikkat edilmesi gereken noktalar: Dahilen alındığında mide krampları veya aşırı ishal oluşursa dozu düşürmek veya kullanıma ara vermek gerekir. Hamileler veya emziren kadınlar tarafından kullanılmamalıdır. Crohn hastalığı, ülseratif kolit gibi bağırsak sorunları olanların aloe vera ekstrelerini hekim tavsiyesi ve gözetimi olmadan dahilen kullanmaları tavsiye edilmez. Aktif mide ülseri veya kanamasında da bu prepa- ı ıılaı alınmamalıdır.

Kimyasal ilaçlarla etkileşimi var mı? Aloe vera ekstrelerinin dahilen çok uzun süreli kullanımı diğer laksatiflerde olduğu gibi potasyum kaybına, dolayısıyla istenmeyen klinik tablolar meydana gelmesine neden olabilir.

  • Medium

Directions

Share

Aloe veranın yapraklarından elde edilen değişik özler ve ekstreler çeşitli cilt sorunlarında haricen kullanılır. Antiinflamatuar madde­ler açısından zengin olan bu öz ve ekstreler yanıklar ve yaralar için kul­lanılır. Cildin iyileşme hızını artırdığı bilinmektedir. Bunun yanında an­tiviral ve antifungal (mantara karşı) etkileri de vardır. Diğer yandan, ge­leneksel olarak “iç ve dış yaraları iyileştirici” olarak dahilen kullanıldı­ğı hakkında kayıtlar da bulunmaktadır.

aloe vera

Cilt yaraları dışında, mide ve sindirim sorunları için de tedavi edici özelliği vardır. Laksatif etkisinden dolayı da uzun yıllardan beri kulla­nılmaktadır.

Son yıllarda ülkemizde, hakkında en çok spekülasyon yapılan doğal ürünlerin başında belki de aloe vera gelmektedir. Aloe vera cilt koz­metiğinde ve estetik uygulamalarda gerçekten de yararlıdır. Ancak dahilen kullanılışında bu bitkiyi tüm dertlere deva bir mucize gibi göstermeye çalışan ticarî kuruluşlar vardır. Aloe vera pek çok du­rumda sağlıklı kişiler için de yararlı bir destektir ama tek başına her derde deva bir mucize değildir. Bilinçli kullanılırsa ve sağlıklı yaşa­mın diğer kurallarına da dikkat edilirse gerçekten de aloe vera genel sağlık açısından çok faydalıdır.

İlerlemiş kanser vakalarını yalnızca aloe verayla tedavi etmeye çalışan satıcılar gördüm. Bu çok yanlış bir tutumdur ve yararlı olabilecek bir doğa harikasını daha doğmadan öldürmekle eşanlamlıdır. Bu çeşit kandırmacalara asla inanmayınız.

Ben de cilt sorunları, alerji, sedef, kabızlık, yanıklar, cildin gençleştiril­mesi, cerrahî veya lazer uygulamalarından sonra cildin desteklenmesi, sık hastalanmaları önleme gibi durumlarda birçok hastama aloe vera preparatlarını önerdim ve çoğunda iyi sonuçlar aldım, ama asla aloe verayı tek başına her derde deva bir mucize gibi görmedim. Herhangi bir maddeye özelliğinin üstünde sıfatlar yüklemek aslında, uzun vadede o maddeye zarar verir.

Print Friendly, PDF & Email
(Toplam 165 kez görüntülendi / Bugün 1 görüntülenme)
previous
Kolay Peynirli Pop Kek Tarifi
incirli puf poğaça görseli
next
İncirli Puf Poğaça
previous
Kolay Peynirli Pop Kek Tarifi
incirli puf poğaça görseli
next
İncirli Puf Poğaça

Add Your Comment