Taze Peynir Yapımı

(Visited 1 times, 1 visits today)

Taze Peynir Yapımı

By 12 Ekim 2015

Rumelide (teleme) adı ile ün kazanan bu peynir, ilkbaharda koyun sütünden yapılır.

Yapılacak peynirin fazla sulu ve yumuşak olmasını isterseniz, maya ve ısısını az tutmak gerekir. Bütün peynirler bu kurala göre yapılır. 10 gram maya veya bir gram toz maya karışık 20 litre süt, 32 derece ısıda tutulursa 12 dakikada pıhtılaşır. Sütün tamamı ile pıhtılaşmış olduğunu anlamak için, süte bıçak sokup çıkarınız, bıçağın izi görülür ve oradan yeşilimsi renkte bir su çıkarsa pıhtılaşma zamanı bitmiş demektir. Bazı peynirciler sütü mayaladıktan sonra, peyniri türlü kalıplara koyup özel bir şekil verirler. Dil peyniri, kirlihanım, çayır peyniri gibi adlarla satarlar. Bunlar taze beyaz peynirden başka bir şey değildir.

Evde kendiniz yaparak ev ekonomisine katkıda bulunur ve içine ne kattığınızdan emin olarak güvenle, sağlıklı bir şekilde kahvaltılarınızda afiyetle yitebilirsiniz...

Malzemeler

Yapılışı

Süt sağıldıktan sonra serin yerde bir süre bırakınız. Üzerinde toplanan kaymağı kısmen alıp kalan sütü ateşe sürüp ısısı 30 dereceyi bulunca indirip 100 kilosuna 10 gram yağ veya bir gramın üçte biri kadar toz maya ile mayalayınız. Böylece bir saat bıraktıktan sonra peyniri alıp beze veya söğüt dalından yapılmış sepetlere ya da delikli teneke kalıplara doldurup, süzüldükten sonra yiyiniz.

Print