0 0
Şifa Kaynağı Biber

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Ingredients

Meyvesi kullanılan Biber

Şifa Kaynağı Biber

ŞİFALI BİTKİLER İSİMLERİ VE FAYDALARI

İştahınız kapalı ve iştah açıcı şeyler neler diye arıyor ve soruyorsanız tam bitkisine geldiniz. Biber saymakla bitmez faydaları içinde bol vitamin deposu, sinir yatıştırıcı özellikleri yanında iştah açıcı özelliği ile de ön plana çıkıyor. Sofraların vazgeçilmezi her öğün kendine rahatlıkla yer bulabileb biber, özellikle çocuklarımızın çok tüketmesi gereken, zeka açıcı özelliği ile sınavlarda başarı oranını arttırabilecek bir meyvedir. Bu yüzden zihin açıcı besinler arasında sıksık tüketilmesi gereken oldukça faydalı bir besin kaynağıdır.
Kullanım amaçları ve diğer faydalarını öğrenmek için yazının devamını okuyunuz...
Her ne kadar faydaları saymakla bitmez oldukça yararlı bir besin, sofraların vazgeçilmezi, neredeyse tamamı ile zararsız bir şifalı bitki olsa da, her şifalı bitki ve alternatif tedavi yönteminde olduğu gibi bu bitkinin de tedavi amaçlı kullanımından önce bir uzmana veya doktora başvurulması gerektiği unutulmamalıdır...

 • Medium

Ingredients

Directions

Share

Biber Faydaları

Arapçası:   Fülfül.

Lâtincesi:   Capsicum annuum.

Yetiştiği yer ve çeşitleri:   Dünyanın birçok yerinde yetişen biberin, sivri, dolmalık, beyaz , siyah, acı, tatlı gibi birçok çeşidi vardır. Esas vatanı Hindistan, Orta ve Güney Amerika ormanları olsa da hemen hemen dünyanın her yerinde yetişen, birçok yemektede asıl maddelerin arasında sayılabilecek çok kullanılan bir bitkidir. Ülkemizde özellikle Rumeli’de çok yetişir ve salkımlı sarmaşığa benzer.

Kullanılan maddesi:   Bu bitkinin meyvesi yani kendisi çok kullanılır.

Evlerin ve sofraların vazgeçilmez şifa kaynağıdır biber. Faydaları saymakla bitmez. Yüzyıllardır tıp dünyasının vazgeçilmez bitkileri arasında kullanılmış, ulaşılması çok kolay olan şifası bol bir bitkidir. Yeteri kadar alındığında bir çok derde, rahatsızlığa şifa olan bir bitki (meyve) dir.

Tıbbî Özellik ve Faydaları:

 • Biber patlıcangiller ailesinden, bir sebze ve baharat bitkisidir. İçeriğinde bol miktarda C vitamini bulundurur. Bağırsak ve midede oluşan galîz yerleri dağıtır.
 • Biber birçok rahatsızlığa iyi gelen bir bitkidir. Bunların başında göğüs ağrıları ve öksürüğe olan faydası sayılabilir.
 • Bir çok kişi tarafından da bilindiği gibi biber mide salgısını arttırarak iştah açıcı özellik sergiler. Bunun içindir ki yemeklerde iştah açıcı yan ürün olarak sofraların vazgeçilmezidir.
 • Saymakla bitmeyecek olan faydaları arasında hayvanlardan ileri gelen zehirlenmelere karşı çok faydalıdır.
 • Ayrıca sinirleri yatıştırıcı özelliği bulunur.
 • Cinsi farkettirmeden her tür biberin hazmettirici ve ısıtıcı bir yapısı da vardır. Bu yüzden hem kış aylarının vazgeçilmezidir, hem de yemeklerde aperatif olarak alınması yediğimiz yemeğin hazmedilmesinde kolaylık sağlar.
 • Vücudun eklem yerlerine oğuşturularak sürüldüğünde kan deveranını hızlandırır; romatizma ve eklem yerleri iltihabını giderir, ağrılarını dindirir. Eklem yeri iltihabı ve romatizmayı gidermek ve ağrıları dindirmek için, vücudun eklem yerlerine, oğuşturmak suretiyle sürülür. Bu da kan dolaşımını hızlandırırarak ağrıları dindirir.
 • İdrar yapma sıkıntısı çekenlerin, idrarlarını rahat bir şekilde yapmalarını sağlar.
 • Zekâyı kuvvetlendirir.
 • Bayanların en çok şikayet ettiği şey olan yaşlanma ve yüz güzelliği için de bu bitki biçilmiş kaftandır. Biberin sapının bir miktar suyunu içmek ya da sapını yemek yüzü güzelleştirir.
 • Yine her derde deva olan bu muhteşem bitki biber, hazmı kolaylaştırdığı gibi, mideyi kuvvetlendirir ve cinsel isteği arttırır ve cinsî arzuları kamçılar.
 • Hayızı söktürür.
 • Biberin faydaları saymakla bitmez. Bunlardan biride dalak yaralarına faydasıdır.
 • Çok yenildiği takdirde zehirlenme meydana gelebilir; Halsizlik, mide bulantsı yapar, karaciğer ve böbrek rahatsızlıkları tevlid eder.
Print Friendly, PDF & Email
(Toplam 58 kez görüntülendi / Bugün 1 görüntülenme)

Organik Şef

Bengal inciri, banyan ağacı
previous
Bengal İnciri Faydaları Nelerdir
Bezelye
next
Kan Yapıcı Bir Bitki Bezelye
Bengal inciri, banyan ağacı
previous
Bengal İnciri Faydaları Nelerdir
Bezelye
next
Kan Yapıcı Bir Bitki Bezelye

Add Your Comment