0 0
Keşkül-ü Fukara Tatlısı Nasıl Yapılır

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Ingredients

2000 gram Süt 8 bardak
350 gram Toz şeker 1.5 bardak
200 gram İç badem 1 bardak
65 gram Pirinç unu 1.25 kah. finc.
1 bardak Su
1 kahve kaşığı Tuz
ÜZERİNE
1 kahve kaşığı İç badem
1 kahve kaşığı Antep fıstığı Tuzsuz olacak
1 kahve kaşığı Hindistan cevizi Arzuya bağlı olarak kullanabilirsiniz
1 adet Loğusa şekeri Arzuya bağlı olarak kullanabilirsiniz

Keşkül-ü Fukara Tatlısı Nasıl Yapılır

keşkülü ü fukara tatlısı

Cuisine:

  Osmanlı mutfağından günümüze gelmiş nefis sütlü tatlı. Üzerine süslemesini de bitirdikten sonra isteğe bağlı olarak yemeklerden sonra yenebilecek güzel bir sütlü tatlıdır... Tarihin tozlu sayfalarından kopup günümüze kadar varlığını sürdürmüş olması lezzetinin ne kadar güzel olduğunu zaten ispatlamış durumda. Kolay yapımı ile muhabbetlerinizi tatlandıracak olan tatlıyı afiyetle yemeniz dileği ile...

  • Easy

  Ingredients

  • ÜZERİNE

  Directions

  Share

  Keşkül-ü Fukara Tatlısı Tarifi

  Bir kaba 1 bardak dolusu iç badem ile 1 bardak da su koyarak, su ancak kaynar bir hal alıncaya dek bademleri başlamalı ve kabı ateşten alarak suyunu döktükten sonra bademlerin iç kabuklarını ayıklamalı sonra da bunları et makinesinin ince dişi ile iki kez çekmelidir.

  (Makineden geçirilmiş bademler macun haline gelinceye dek ayrıca havanda dövmenizi öğütleriz.)

  Sonra çekilmiş, hatta havanda dövülmüş bademleri, bir kuşaneye, ya da büyücek bir kâseye alarak üstlerine ılık veya sıcak bir halde 8 bardak sütten yalnız bir bardağını katmalı, sonra da iki avuç ile iyice mıncıklayararak çekilmiş bademlerin sütle karışımını sağladıktan sonra da bunları bir tel süzgeçten geçirmeli ve bir tarafa bırakmalıdır.
  Bundan sonra, kalan 7 bardak süte 1 kahve kaşığı tuz katarak kaynamaya bırakmalıdır. Diğer taraftan da bir kaba bir, bir çeyrek kahve fincanı pirinç unu koyarak üstüne 1 bardak suyu sicim gibi akıtmak ve bir yandan da bu karşımı, kaynamakta olan süte yine sicim gibi akıtmalı ve karıştırarak katmalıdır.
  Sonra pirinç unlu sütü on dakika kadar tahta kaşıkla tencerenin dibini kazırcasına pişirdikten sonra, buna bir buçuk bardak toz şekerle bir tarafa bırakmış olduğumuz sütlü bademleri katmalı ve karışım düğün çorbası kıvamında bir koyuluğa gelinceye dek karıştırarak pişirmekte devam etmeli, sonra da tencereyi ateşten alarak hemen büyük ve uzunca bir tabağa dökmeli ve iyice soğumaya bırakmalıdır. Keşkül soğuduktan sonra üstünü, aşağıda anlatıldığı gibi hazırlanmış bir sıra çekilmiş badem, bir sıra çekilmiş antep fıstığı ve bir sıra da çekilmiş hindistan çevizi ile süslemeli ve servis yapmalıdır.

  (Dilerseniz, keşkülün üstünü bir sıra da dövülmüş lohusa şekeri ile süsleyebilirsiniz.)

  Badem ve Antepfıstıklarının Hazırlanışı:

  Bir kaba, bir çorba kaşığı tepeleme dolu iç badem, 1 tepeleme dolu antep fıstığı ile 1 bardak da su koyarak suyu ancak bir taşım kaynatmalı, sonra kabı ateşten alarak suyunu döktükten sonra âyrı ayrı tabaklara olmak üzere badem ve antep fıstıklarının iç kabuklarını ayıklamak sonra da bunları yine ayrı ayrı olmak üzere; et ya da badem makinesinden bir kez çektikten sonra keşkülün üstünde kullanmalıdır.
  Beğendiğiniz tatlı tarifleri ile ikramlık tarifler ile sayfamızı arkadaşlarınızla ve sosyal medya üzerinde paylaşmayı unutmayın…

  Print Friendly, PDF & Email
  (Toplam 185 kez görüntülendi / Bugün 1 görüntülenme)

  Organik Şef

  pratik elma tatlısı
  previous
  Kaymaklı Elma Tatlısı Tarifi
  Keşkülü-ü Fukara Tatlısı Görseli
  next
  Keşkül-ü Fukara (Beyrut Yöntemi) Tarifi
  pratik elma tatlısı
  previous
  Kaymaklı Elma Tatlısı Tarifi
  Keşkülü-ü Fukara Tatlısı Görseli
  next
  Keşkül-ü Fukara (Beyrut Yöntemi) Tarifi

  Add Your Comment