0 0
Evde Yoğurt Nasıl Yapılır

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Ingredients

Süt

Evde Yoğurt Nasıl Yapılır

evde yoğurt mayalama

Cuisine:

  Bu yazımızda merak ettiğiniz konulardan yoğurt kaç derecede mayalanır? yoğurt mayalama süresi, yoğurt mayalama sıcaklığı gibi soralara cevap bulacaksınız. Bunun yanında evde yoğurt mayalama işlemlerini göreceksiniz.
  Kremadan yapılan yoğurt en lezzetlisidir. Ancak koyundan elde edilen sütle yapılanlar da oldukça enfestir.  Hastalara inekten elde edilen sütten yapılmış yoğurt tavsiye edilir.
  Evde yapılan yoğurtlar genelde dışarıdan aldığımız yoğurtlara göre hem koku, hem de çeşni olarak daha bir lezzetli olmuştur.
  Aynı zamanda  yoğurdu, yemeklere katarız.  Bilhassa mantı ve çılbır yoğurtsuz olmaz diye bilinir. Kahvaltıda ve hatta aperatif olarak yemek arası öğün olarak bile yiyebiliriz.
  Hem unutmamalıdır ki, herhangi yemekten, ilaçtan v.benzeri sebeplerden zehirlenme durumlarında yoğurt yemek bedendeki semi alır ve giderir...

  • Medium

  Ingredients

  Directions

  Share

  Yoğurt Yapımı

  Sütü akşamdan kaseye ekleyip  sabahleyin üstünden kaymağını ayırarak bir defa  kaynamasını sağladıktan sonra indiriniz. Yahut halis sütü tencereye ekleyip  güçlü ateşte altı yanmaması için sürekli karıştırarak ve sallama suretiyle, 4 – 5 kez biraz taşana kadar kaynamasını sağlayarak ateşten çekiniz.

  Veya hoş  yoğurt yapmak için 4/3’ü kalıncaya kadar,  güzelce  kaynamasını sağlayıp indiriniz.

  Lakin daha önceden bir sandığa saman yerleştirip kaseleri tepesine kadar bu samanın içerisine gömerek, bir yuva hazırlamak lazımdır.

  Ateşten alınan sütü, ucu ibikli bir kaba yahut ibriğe ekleyip köpük çıkararak kabarması için yüksekten ve sicim gibi akıtıp, önceden yerleştirdiğiniz kaseleri doldurunuz.

  yoğurt kaç derecede mayalanır?

  Bir kaseye bir kilo süt için bir tatlı kaşığı taze yoğurt ekleyip üstüne  dört misli temiz su yahut kaynadıktan sonra ısısı 40-50 santigrata inmiş sıradan süt ekleyip, sürekli karıştırarak sulandırınız.

  Yuvada, yaz ise 40, kış ise 45 santigratta ısı bulunması lazımdır. Parmağınızı sokabilecek ölçüde ısısı düşerse, birer tatlı kaşığı mayadan akıtarak, uzunca bir kepçe yardımıyla karıştırınız.

  yoğurt mayalama süresi

  Yuvanın ortasına 1 kase içinde ateş ekleyip, sandığın kapağını kapatmak suretiyle, üstünü ve çevresini yorgan, kilim yahut  çuval v.s. ile güzelce  örtünüz.

  4 saat sonra yuvayı açarak, 1 saat bu şekilde soğumaya bırakınız. Ardından kaseleri alarak eğimsiz bir yere yerleştiriniz.

  1 saat sonra ince bir bezi ısısı düşük olan suda ıslatarak ve sonra sıkarak kaselerin üzerine seriniz.

  10 dk sonra yoğurdu afiyetle yiyebilirsiniz.

  NOT: Yaz aylarında yuvaya ateş koymaya gerek yoktur; kendi ısısı kafidir.

  Bazı zamanlarda yuvada yoğurt tutturmak başarısız olur.

  Bu, gerektiği gibi mayalanmamasından ileri gelmektedir. O şekilde yuva açıldığında yoğurt tutmamışsa ateşi tazeleyip yeniden örtmek lazımdır. Veya  tepsiye sıcak su ekleyip, kaseleri içerisine  yerleştirerek üstünü örtmelidir.

  Ayrıca, yapılacak yoğurdun tatlı olmasını arzu ederseniz, taze ve az miktarda maya, şayet ekşi olmasını arzu ederseniz ekşi ve fazla ölçüde maya kullanınız.

  Yuvayı açtığınızda, kaselerdeki kaymağın altında az veya fazla su görülürse, süte az ya da  fazla su konulmuş demektir.

  Fazla sudan kurtulmak için sütü uzun müddet kaynatıp yakmaktan ise sütü kavanozlara ekleyip, 7 – 8 saat kadar kendi halinde bırakınız.

  Süt derine çökeceğinden, hem süt sudan ayrıştırılmış olur, hem de konulan suyun ölçüsü belli olur.

  Print Friendly, PDF & Email
  (Toplam 65 kez görüntülendi / Bugün 1 görüntülenme)

  Organik Şef

  ev yapımı yoğurt
  previous
  Torba Yoğurdu Nasıl Yapılır
  pasta kreması tarifi
  next
  Krema Nasıl Yapılır
  ev yapımı yoğurt
  previous
  Torba Yoğurdu Nasıl Yapılır
  pasta kreması tarifi
  next
  Krema Nasıl Yapılır

  Add Your Comment