Makarna Nasıl Yapılır

Makarna Nasıl Yapılır

By 29 Eylül 2017

Sofraların vazgeçilmezi, öğrencilerin yapımı hızlı ve kolay olduğundan ilk tercih ettikleri makarnanın asıl vatanı İtalyan mutfağıdır. Karbonhidrat bakımından oldukça zengin olan makarna vücutta çabuk enerjiye dönüşen bir besin kaynağıdır.

Makarna kaynadığı sürece şişen bir yemek olduğundan dolayı paket boyutuna bakarak küçük boyutlu bir tencere içinde yapmayın. İstenmeyen sonuçlarla karşılaşmayın:). Bir paket makarna 4 kişilik servis için hazırlanır. Yaklaşık pişirme hazırlama süreleri 15’er dakika toplamda yarım saat kadar sürede yemeğe hazır hale gelir. Makarnayı pişirirken öncelikle dikkat edilmesi gereken husus, eğer delikli bir makarna yapıyorsanız hazırladığınız sosun bu deliklere de girmesini istiyorsanız haşladıktan sonra soğuk sudan geçirmemenizdir.

Malzemeler

Yapılışı

Kaynar suda bir paket makarnayı yaklaşık 10 dakika kadar haşladıktan sonra, suyunu süzüp bir kenarda bekletin. Bu sırada yan tarafta makarnanın sosunu hazırlamaya başlayın. Bunun için önce domatesleri kolaylık olması açısından ikiye bölün ve bir rende aracılığı ile rendeleyin. Sonrasında sarımsağı da rendeleyin (sarımsağı isteğe bağlı olarak makarnaya eklemeyebilirsiniz. Özellikle sonrasında toplum içinde bulunacaksanız koymamanız daha iyi olur:) ). Fesleğenleri ince ince kıyın. Yağı genişçe bir tava içinde kızdırıp, rendelemiş olduğunuz sarımsakları yaklaşık bir dakika süresince alt üst ederek kızartın. Bunu yaparken dikkat edin sarımsaklar yanmasın. Soteleme işlemi bitince salçayı da ekleyerek yaklaşık 3 dakika sürecinde kavurun. Bu sırada içine rendelemiş olduğunuz domatesleri de ekleyerek suyunu çekinceye kadar pişirin. Daha sonrasında az olmak koşulu ile bir miktar su ile sosun kıvamını açıp, ince bir şekilde kıydığınız fesleğen ile karabiber ve tuzu ilave ederek sosu ocak üzerinden alın. Son olarak kenarda bekleyen makarnanızın üzerine bu hazırlamış olduğunuz sosu dökerek iyice bir karıştırın ve servis tabaklarına koyarak afiyetle yiyin.

PrintBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir