Kolay Sütlü Un Helvası Tarifi

Un Helvası Nasıl Yapılır

By 8 Ekim 2017

Türklerin özellikle kandil ile bayramlar da ve perşembe gününü Cuma gününe bağlayan geceler de yaptığı sevinçleri paylaşmak adına dağıtıldığı (bazen vefat durumların da hüznü paylaşıp vefat edenin ruhuna dua göndermek maksadı ile hayır olarak ta yapılır) Türk mutfağının maliyeti düşük olsa da sosyolojik açıdan değerini hiç yitirmeyecek kolay yapılan bir tatlıdır. Osmanlı mutfağında oldukça yaygın bir şekilde yapılan un helvası, fıstık ve ceviz gibi yan tatlandırıcılar ile damaklarda çok hoş bir tat bırakır.

Malzemeler

Yapılışı

500 gram un, 250 gram yağ ile birlikte hafiften pembe renk alıncaya kadar kavrulur. Sonrasında içine fıstık ilave edilir ve bu fıstıklar da pembemsi bir renge dönünceye kadar kavurma işlemi devam ettirilir.

Bu sırada yan tarafta ayrı bir kabın içinde yarımşar litre su ve süt ile beraber şekeri de ekleyerek kaynatılır. Bu kaynamış su, şeker ve süt karışımını helvanın içine ekleyip güzelce karıştırılır. Tencerenenin kapağını kapatarak yaklaşık 4-5 dakika müddetince dinlendirilir ve sonrasında bir kez daha karıştırılır.

Bu işlemler bittiğinde bir kevgir kullanarak ya da elinizdeki kalıplarla şekil vererek servis yapılacak kaselere alınır ve servis yapılır.

PrintBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir