Etli İngiliz Salatası

Etli İngiliz Salatası

By 5 Haziran 2015

4 kişilik

Malzemeler

Yapılışı

Yumurtaları katı olacak biçimde başlamalı, soğuk suya sokup çıkardıktan sonra kabuklarını ayıklayıp ince ince doğramalı. Jambonu önce dilimlemeli. Sonra dilimleri kıyarcasına ince uzun doğramalı. Eti bir tencereye koyup üstünü örtecek kadar da su döktükten sonra kabı ateşe oturtmalı ve eti pişinceye kadar başlamalı. Beri yanda hindibaları temizlemeli ve kaynar tuzlu suda başlamalı. Haşlanan et soğuyunca bunu önce dilimlemeli. Sonra her dilmi ince, uzun parçalara doğramalı. Hindibaları içinde kaynadığı sudan süzerek çıkarmalı ve kıyarcasına ince doğramalı.
Peyniri tavla zarı iriliğinde parçalara doğramalı. Bir salata servis kâsesine et, yumurta, hindiba, jambon parçalarını koymalı.
Çukur bir kaba altı kaşık kadar zeytinyağını dökmeli. Buna tuzla karabiberi katmalı. Bir kaşık worchester salçası veya ketçapla yeteri kadar da limon suyu kattıktan sonra salçayı iyice çırparak birbirine yedirmeli. Sonra bu salçayı kâsedekilerin üstüne gezdirerek dökmeli; bu salatayı sofraya götürüp servis yapmalı.

Afiyet olsun...

Print