Bulgur Pilavı Nasıl Yapılır

Bulgur Pilavı Nasıl Yapılır

By 27 Eylül 2017

Sofraların vazgeçilmez yemeklerinden biri olan bulgur pilavı bünyesinde barındırdığı karbonhidratlarla önemli besin maddelerinden de biri olmaktadır. Temelinde buğday olan bulgur Anadolu’nun geleneksel ve en eski besin maddelerinden biridir.

Başta esmer ve sarı bulgur şeklinde iki ana grubu ayrılan bulgur, Daha sonrasında iri, ince, pilavlık, köftelik ile çiğ köftelik bulgur gibi kendi arasında sınıflara ayrılır.

Kuskus ile pirince göre daha besleyici bir besin kaynağıdır. Aşağıda birçok yemek ve tatlısı olan bulgurun en yaygın kullanılan yemek şekli olan bulgur pilavının tarifini sizlerle paylaşıyoruz. Afiyet olsun…

Malzemeler

Yapılışı

Sıvıyağı altı düz bir tencerede kızdırdıktan sonra salçayı içine atıp bir süre karıştırın. Sonrasında güzelce yıkadığınız bulguru ve baharat grubunu ekleyip birkaç dakika karıştırın. Üzerine yan tarafta ısıttığınız suyu ekleyerek bir taşım karıştırdıktan sonra tencerenin kapağını kapatarak, bulgur suyu çekinceye kadar pişirin. (Burada dikkat edilmesi gereken husus; kullanılan suyun kullanılan bulgurun 2 katı miktarında olmasıdır). Dikkat edin bulgurun dibi tutmasın.  Müstakbel bulgur pilavınız iyice suyunu çekince ocaktan alıp bir defa daha karıştırın ve kapağını kapatıp (kapağı kapattığınızda araya bir peçete koyarsanız daha iyi nemi alır) yaklaşık 10 dakika kadar süre ile demlendirin.

Daha sonrasında sofraya alıp servis yapabilirsiniz.

PrintBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir